Sanacija evangelističke crkve u Vrbasu o trošku Vlade Mađarske
VRBAS: U toku je sanacija evangelističke crkve u Vrbasu, koja obuhvata rekonstrukciju krova, kapu tornja i gornji deo fasade.
Objektu je potrebna sveobuhvatna rekonstrukcija, pa su radovi krenuli od krova da bi se sačuvale drvene grede koje su u velikoj meri trule. Od odlaska Nemaca u crkvi se ne održavaju bogosluženja, pa je objekat, podignut u centru Vrbasa 1820. godine, vremenom ruiniran.
Od pre desetak godina oko crkve je po nalogu građevinske inspekcije postavljena zaštitna ograda sa upozorenjem prolaznicima da objekat zaobilaze, prvenstvneo zbog opasnosti od urušavanja sa tornja.
Evangelistička crkva u Srbiji -Vojvodini obratila se javnosti saopštenjem u kojem je navela da se građevinski radovi odvijaju zahvaljujući Vladi Republike Mađarske koja ima program za revitalizaciju sakralnih objekata od posebne važnosti na područijma van granica Mađarske. Na teritoriji Vojvodine takvih je 11 objekata, a među njima je evangelistička crkva u Vrbasu.
Crkva, je kaže se u saopštenju, značajna sa istorijskog aspekta jer je bila sedište Bačkog senjorata –dekanata kao sastavni deo Rudničkog crkvenog okruga mađarske evangelističke crkve. Posle prvog svetskog rata dekanat se nalazio u novoj državi Kraljevini Srba , Hrvata i Slovenaca. Kralj Aleksandar Karađorđević je doneo Zakon o evangeličko –hrišćanskim crkvama i o reformisanoj Hrišćanskoj crkvi Kraljevine Jugoslavije kojim je potvrđen pravni kontinuitet Evangeličko hrišćanske vere u odnosu na ranije državno ustrojstvo. Važenje ovog zakona je produženo i nakon Drugog svetskog rata , a Evangeličko - hrišćanska veroispovest je potvrđena i zvanično Zakonom o crkvama i verskim zajednicama 2006. čime se potvrđuje i kontinuitet evangelista duže od dva veka na ovim prostorima.
Crkva u Vrbasu može se smatrati stubom luteranizma sa posebno istaknutim simbolima reformacije. Najvredniji je simbol na plafonu koji ilusturuje samog reformatora Lutera, što je jedinstven slučaj u Vojvodini. Celokupan istorijat Vrbasa vezan je za postojanje ove crkve i njenih vernika koji su bili različite nacionalnosti, pa predstavlja neraskidiv deo lokalne tradicije i svedoči o tradicionalno dobrim multikonfesionalnim i međuljudskim odnosima.
Z. Delić