Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novo odeljenje za 20 talentovanih kompjuteraša

21.05.2017. 23:52 00:05
Piše:
Foto: Kompjuteri/pixabay.com

SOMBOR: Gimnazija „Veljko Petrović“ u predstojećoj školskoj godini pokreće novi smer za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku, a na osnovu odobrenja Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za prijem 20 učenika na ovaj smer, pa se ovih dana i završio rok za prijavu kandidata za prijemni ispit.

Kada je početkom školske 2014-2015 uz dozvolu beogradske privatne Računarske gimnazije iz Beograda, njihov akreditovani nastavni plan i program namenjen učenicima nadarenim za nove računarske tehnologije i informatiku uveden u sedam gimnazija u Srbiji, interesovanje je često i četvorostruko nadmašivalo raspoloživa mesta.

Imajući u vidu uspehe svojih učenika na IT takmičenjima, sasvim opravdano se i somborska Gimnazija „Veljko Petrović“ ponadala da će dobiti dozvolu nadležnog Ministarstva prosvete za otvaranje ovakvog odeljenja, ali je „zeleno svetlo“ stiglo tek ovih dana.

Talenat somborskih gimnazijalaca, ali i stručan rad sa njima nadilazi i nacionalne okvire

- Do početka prošle sedmice stiglo nam je 37 prijava za polaganje prijemnog ispita, ali još uvek čekamo da nam pristignu podaci iz nekoliko opština. Mi smo obaveštenje o novom smeru u gimnaziji distribuirali na teritoriji naše Školske uprave, što podrazumeva Zapadnobački i Severnobački okrug - pojašnjava direktor Gimnazije „Veljko Petrović“ Ladislav Fekete.


Usud manje sredine

Mada se očekivalo da će među prvima u Srbiji dobiti dozvolu za otvaranje odeljenja namenjenog nadarenim informatičarima, zahtev somborske Gimnazije je do sada nailazio na zatvorena vrata u resornom ministarstvu. Kako se moglo saznati po sredi je bio usud manjih sredina, odnosno to što je jedan od osnovnih kriterijuma po kojima se utvrđuje podobnost za otvaranje računarskog smera to da li je škola u univerzitetskom gradu ili ima sklopljen dogovor sa nekim univerzitetom čiji bi profesori dolazili kao predavači na stručnim predmetima.

Drugi kriterijum koji se svojevremeno spominjao kao mogući uzrok odbijanja je ocena na eksternoj evaluaciji koja je somborskoj gimnaziji dodeljena pre više od četiri godine, iako se situacija od tada dramatično popravila u ovoj starostavnoj školskoj ustanovi.

Prijemni ispit za smer računarstvo i informatika biće održan 4. juna, a nastava će se odvijati na srpskom jeziku. Pripremna nastava za prijemni ispit u somborskim osnovnim školama već uveliko traje, sa zainteresovanim osmacima se radi još od marta. Iz gimnazije su i do sada izlazili odlični i nagrađivani informatičari, kako je Fekete objasnio, zahvaljujući stečenom znanju, ali i velikom angažovanju profesora informatike Duška Obradovića.

Da je najnoviji potez Ministarstva prosvete, odobrenje otvaranja takvog odeljenja, i više nego smislen, dokazuje činjenica da se i ove godine čak 10 odsto učenika Gimnazije “Veljko Petrović” plasiralo na Okružno takmičenje iz programiranja, što je daleko veći procenat nego u bilo kojoj drugoj školi u Srbiji.

Da talenat somborskih gimnazijalaca, ali i stručan rad sa njima nadilazi i nacionalne okvire govori i podatak da profesor informatike Duško Obradović svake godine sprema svoje učenike za učešće na „Microsoft Bubble Cup“-u , a somborska gimnazija je jedina srednja škola u svetu čiji učenici već devet godina zaredom, odnosno od ustanovljavanja ovog takmičenja, uspevaju da se plasiraju u njegovo finale.

- U odnosu na prethodni period, razlika će biti u nastavnom programu. Mnogo više prostora će biti posvećeno različitim oblastima matematike, a manje će se izučavati neki opšti predmeti – objasnio je Ladislav Fekete, koji ne dvoji da uvođenje ovog smera mnogo znači i za sam grad, jer može da se očekuje da će u budućnosti IT stručnjaci potekli iz Sombora odlučiti da ostanu u gradu i posao razvijaju u svom gradu.     

        Milić Miljenović

 

Piše:
Pošaljite komentar