Robotske ruke i posao za 60 radnika
Inđija i Branko Spasojević, vlasnik ciglane koja posluje u okviru kompanije “Univerzum - Kubršnica” iz Aranđelovca.
Time će ciglana u Inđiji posle nekoliko godina zastoja ponovo započeti proizvodnju i do posla će doći 60 radnika. Prethodnih dana obavljen je probni rad i već od danas ciglana kreće “punom parom”. Kako je za “Dnevnik” objasnio Vladimir Gak, predsednik opštine Inđija s aranđelovačkim “ Univerzumom-Kubušnica” dogovorena je podela imovine da bi se odblokirao rad ciglanre i da bi nezaposleni došli do radnog mesta, a prethodnih meseci u ciglani je obavljen remont proizvodne linije.
- S obzirom na to da ciglana iz raznih razloga već nekoliko godina ne radi, a Javno preduzeće “Inogas” iz Inđije je njen suvlasnik sa 27,6 odsto udela još po sporazumu iz 2006-2007. godine na ime dugovanja tadašnjeg vlasnika tom preduzeću, dogovorili smo se da se najzad uradi deoba – objasnio je Gak. – To znači da odvojimo ono što ciglana duguje javnom preduzeću da bi ostatkom vlasnik mogao raspolagati u skladu sa svojom poslovnom politikom , jer je to u interesu obeju strana.
Čelnik inđijske opštine dodaje da će lokalna samouprava ostvariti svoj interes jer će u upravnu zgradu ciglane biti smešteno JP “Komunalac” i još neko javno preduzeće.
- JP “ Komunalac” plaća kiriju za svoju mehanizaciju u Maradiku. S druge strane, dogovor vlasniku ciglane omogućava pokretanje proizvodnje, koja je jedna od najsavremenijih u državi i koja otvara nova radna mesta. Posao za 60 radnika je veoma značajan za našu opštinu, tim pre što je inđijska ciglana bila naširoko poznata po kvalitetu i od rada u njoj prehranjivao se veliki broj porodica. Nije nova investicija, ali je naporima opštinske uprave i investitora nađeno rešenje da proizvodnja u ciglani bude ponovo pokrenuta – rekao je Gak.
Vlasnik “Ciglane Inđija” je “Univerzum-Kubušnica”, koji je deo “Univerzum holdinga” iz Aranđelovca. Nakon kupovine ciglane u Inđiji, kompanija je uložila dva miliona evra u modernizaciju proizvodnje, pa su tako, između ostalog, kupljene i robotske ruke. Realizacijom planiranih investicija proizvodni kapacitet fabrike je značajno povećan, a blizina železničke pruge trebalo je da omogući ekonomičniji transport u sve krajeve zemlje. Međutim, nerešeni imovinski odnosi sve su zaustavili.
Sada će ciglana raditi sa 60 radnika i uz pomoć već kupljenih robotskih ruku. Automatizovan proces transporta sirovog materijala, pečenja blokova, slaganja blokova u vagone, razlaganje s vagona i slaganje na paletu doprineće bržem radu, jer je za svaki od tih poslova trebalo dvadeset radnika po smeni, za čega je bilo teško naći radnu snagu i za jednu, a kamoli za tri. Zato je automatizacija i robotizacija proizvodnih procesa bila jedino pravo rešenje, ali je posla ostalo za još 60 radnika.
LJ. Malešević