Radna praksa za rumske učenike u 64 kompanije
RUMA: Po drugi put u Srednjoj tehničkoj školi „Milenko Brzak Uča” organizovan je Dan otvorenih vrata u okviru kojeg su budući srednjoškolci i njihovi roditelji od predstavnika privrede i Nacionalne službe za zapošljavanje upoznati sa obrazovnim profilima koji su trenutno najtraženiji u Sremu, a koji se upravo školuju u ovoj školi.
Centralna tema bio je dualni sistem obrazovanja, jer STŠ ove godine upisuje drugu generaciju smera bravar-zavarivač , a od ove školske godine i odeljenje za mehaničara motornih vozila. Direktor STŠ „ Milenko Brzak Uča” Igor Sadrija ističe da oni ove godine sarađuju sa 64 kompanije na teritoriji rumske, iriške i pećinačke opštine i u njima učenici obavljaju praksu i po dualnom i po redovnom sistemu školovanja.
- Trudili smo se da praksu približimo učenicima i u skladu sa mestima iz kojih dolaze, pa tako ako su đaci elektro- smera iz Grabovaca, Nikinaca ili Platičeva praksu će obavljati u „Kableksu” u Platičevu - objasnio je Igor Sadrija. Isto važi za sve, tako da praksu učenici obavljaju u svom mestu i time se smanjuju troškovi školovanja i prevoza. Učenicima se pruža mogućnost da nakon školovanja ostanu u svom mestu i tamo zasnuju radni odnos.
U ovoj školi po starom sistemu upisuju treći stepen elektro-mehaničar za termičke i rashladne uređaje, jer je reč o traženom zanimanjimu za koje privreda iskazuje velike potrebe. Srednjoškolcima na tim smerovima je već obezbeđen posao nakon školovanja, a deo njih dobija i finansijsku naknadu za vreme provedeno na praksi.
U školi je i četvrti stepen elektrotehničkih računara, mašinskih tehničara za kompjutersko konstruisanje, a ove školske godine pokušaće da upišu i smer elektrotehničar automatike za koji takođe postoji veliko interesovanje privrede.
Mnogi tehnički obrazovni profili su zapravo korak ka dobro plaćenom zanimanju, ocenio je Bojan Santovac iz Privredne komore Srbije – filijala Sremska Mitrovica dodajući da privredi nedostaju kvalifikovani radnici, a đacima jer odmah imaju zaposlenje i dobru platu.
- Veće kompanije lakše sprovode dualno obrazovanje za razliku od manjih, jer ovaj sistem podrazumeva i određene obaveze za samu kompaniju . One moraju da obezbede jedno lice koje će završiti trodnevnu obuku kako bi radilo sa učenicima. Kompanija je, takođe, u obavezi da plaća đake za vreme provedeno na radu u visini 70 odsto od minimalne cene rada – objasnio je Santovac.- One su obavezne i da plate putne troškove ili da obezbede prevoz, ali mi se ipak trudimo da učenike na praksu šaljemo u mestu gde žive.
LJ. Malešević