Prvi kamp srpske tradicionalne muzike u Subotici
SUBOTICA: Prvi kamp tradicionalne muzike održan je u subotičkoj OŠ „Ivan Goran Kovačić”.
Oko 40-toro đaka tokom pet dana imalo je priliku da se upozna sa tradicionalnom srpskom muzikom i na javnom času otpevalo je stare i gotovo zaboravljene pesme iz Prizrena, sa Kosova i Metohije, ali i drugih krajeva Srbije poput: „Tamna noći, tamna li si“,„Carule“,„Udade se Živka Sirinićka“,„Crven cvete“, „Gusta mi magla padnala“, „Zaspo mi je dragi“… Posebnu emociju su polaznici kampa kod publike su probudili izvodeći numere: „Mi smo deca neba“ i „Sa Kosova zora sviće“.
Pet dana pod budnim okom članova društva „Srbski pravoslavni pojci” subotički đaci su imali priliku da pokažu svoje znanje i vokalne sposobnosti. Mentor Marko Kačarević rekao je da Subotičani mogu da budu ponosni na svoju decu, koja su za kratko vreme naučila mnogo toga.
Pojedini učenici su odmah hteli da se se prijave, a neki su to učinili po nagovoru učiteljica i nastavnica, ali zajedničko svim polaznicima kampa je da se niko nije pokajao i smatraju da su na pravi način proveli prolećni raspust. Nevena Antić, učenica petog razreda OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ kaže da se pre dva meseca zainteresovala za tradicionalnu muziku i da joj je lepo bilo u kampu, zbog druženja, novih prijatelja, ali imala je priliku i nešto novo da nauči. Dušana Crnić učenica OŠ „Matko Vuković“ igra folklor za KUD „Mladost“.
- Malo mi je teže na folkloru kad pevam i igram, treba mi dobra kondicija, a ovde stojim i pevam. Ali pesme su peredivne, mnogo sam naučila o srpskoj tradiciji - kaže Dušana Crnić.
Organizator kampa „Srbski pravoslavni pojci” kažu da nakon Subotice planiraju organizovanje kampa i u Šumadiji i na Kosovu i Metohiji. Saradnja Grada Subotice sa ovim društvom realizuje se uspešno već dve godine, a oni su subotičkoj publici dobro poznati, objašnjava Jasmina Stevanović sekretarka za društvene delatosti Grada Subotice.
- Očuvanje kulturnog identiteta značajno je za sve narode na ovim prostorima - kaže Jasmina Stevanović.
„Srbski pravoslavni pojci” nastali su 2011. godine sa idejom da ulepšaju crkvena bogosluženja izvođenjem duhovne i etno muzike. Sastav se godinama širio, pa sada broji desetak članova, a za sebe kažu da su jedinstveni a kapela sastav u našoj zemlji.
Tekst i foto: S. Iršević