Prva generacija dualnog obrazovanja spremna za posao
SUBOTICA: Prva generacija srednjoškolaca u Subotici koja se opredelila za obrazovni profil bravar-zavarivač, pokrenut u okviru projekta dualnog obrazovanja, završila je svoje trogodišnje školovanje i počinje sa radom u fabrici kompanije „Simens”, koja proizvodi vetrogeneratore.
Na inicijativu kompanije „Simens”, zbog povećanog obima proizvodnje u fabrici vetrogeneratora, u Tehničkoj školi „Ivan Sarić” u Subotici 2014. godine uveden je novi obrazovni profil bravar - zavarivač u sklopu projekta uvođenja novih obrazovnih profila u školskom sistemu koji je pokrenula Nemačka organizacija za tehničku saradnju (GIZ), uz podršku Vlade Nemačke i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
"Kompanija „Simens” ulaže u mlade ljude, đake i studente da se usavršavaju u oblastima koje ih interesuju i za koje se školuju, i izuzetno smo ponosni da će u naš tim doći mladi kvalifikovani ljudi. Njih pet ovog meseca kreće na neophodne obuke u fabrici, i uskoro počinju sa radom kod nas. Dugoročni cilj ove saradnje bio je da učenici koji pohađaju obrazovni smer bravar-zavarivač prođu praktičnu obuku, a da kasnije imaju veću mogućnost zaposlenja u „Simensu”, što se sada i desilo", rekao je generalni direktor kompanije Udo Ajhlinger.
Srednjoškolci su u fabrici „Simensa” i drugim fabrikama koje su podržale ovaj program imali praktičnu nastavu i upoznali se s proizvodnim procesom. Inače, prošle godine je u fabriku za proizvodnju vetrogeneratora uvedeneo 12 inovativnih modela generatora, dok je iz proizvodnje izašao 20.000-ti GD vetrogenerator. U prilog uspešnosti fabrike, govori i podatak da svaku treću vetrenjaču u Evropi pokreće vetrogenerator proizveden upravo u fabrici u Subotici, koja sada zapošljava više od 1800 radnika.
Kompanija „Simens” je svojim primerom podržala uvođenje dualnog obrazovanja, a u Subotici pored smera bravar – zavarivač, učenici mogu da upišu i smer industrijski mehaničar ili operater za izradu nameštaja. Reč je o obrazovnim profilima u Tehničkoj školi „Ivan Sarić” i Politehničkoj školi u Subotici, koji su specifični po tome što nude učenje kroz rad i u većini slučajeva - posao nakon škole.
"Smisao dualnog obrazovanja je učenje kroz rad u kompanijama sa kojima učenici imaju ugovore, u tim kompanijama realizuju relativno velik fond praktične nastave i na osnovu tih ugovora, učenici nakon završetka srednjeg stručnog obrazovanja ostaju i za njih se vezuju radnim odnosom ", objašnjava Iso Plaić, direktor Politehničke škole.
S. Iršević