Projekat za odgovornu somborsku lokalnu vlast
SOMBOR: Godinama unazad odlična saradnja ovdašnje lokalne izvršne i zakonodavne vlasti sa USAID-om nastavljena je sa dva sastanka, održanim u zdanju Skupštine grada, odnosno Županiji, čiji je cilj unapređenje učešća javnosti u radu lokalne samouprave.
Učešće na ovim radnim sastancima uzeli su, pored ekspertskih predstavnika USAID-a i somborske lokalne samouprave i predstavnici saveta mesnih zajednica, direktori srednjih škola i predstavnici učenika somborskih škola.
U okviru USAID-ovog Projekta za odgovornu vlast Grad Sombor je izabran za dobijanje tehničke podrške zbog visokog nivoa interesovanja i opredeljenosti za sprovođenje reformi koje su usmerene na borbu protiv korupcije, unapređenje odgovorne vlasti i učešće javnosti u upravljanju lokalnom zajednicom. Ispred lokalne samouprave sastancima su prisustvovali gradski većnik za oblast finansija Sava Dojić, načelnica Gradske uprave Helena Roksandić Musulin i načelnica Odeljenja za finansije Ružica Marinov, a ispred USAID-a Leopold Rolinger.
Na prvom sastanku sa predstavnicima saveta mesnih zajednica prezentovana je ideja da se neke javne rasprave, kao što je javna rasprava o buyetu grada Sombora, održe u prostorijama mesnih zajednica, kako bi se svim građanima omogućilo da na direktan način kroz komunikaciju sa nadležnima u Gradskoj upravi iznesu prioritete svojih zajednica. Isto tako, na sastanku sa direktorima i predstavnicima učenika srednjih škola tema je bila ideja o organizovanju javnih rasprava u srednjim školama.
Stvaranje dobre uprave je dugoročan proces koji traži učešće i poverenje javnosti, odnosno građana, te je potrebno i dalje posticati aktivnosti u oblastima učešća građana i odgovornijeg i transparentnijeg rada lokalne samouprave. Zbog toga je Sombor prepoznao značaj i prihvatio širenje Partnerstva za otvorenu upravu na lokalnom nivou.
M. Mć