PRIGRADSKO NASELJE ČIČOVI DOBILO IGRALIŠTE Zanimacija i za najmlađe salašare
SOMBOR: U pokušaju borbe protiv „bele kuge“, koja je u poslednje dve decenije uzela veliki danak pre svega u ruralnim naseljima njegovog atara, Sombor sve više pažnje posvećuje uslovima života na selima i salašima koji okružuju grad.
Gradonačelnik Antonio Ratković i gradski većnik za oblast komunalne delatnosti i investicija Đorđe Zorić, obišli su radove na postavljanju dečijeg igrališta u salaškom naselju Čičovi.
Pre ovog, salašarskog igrališta, novi prostor za igru i razonodu u susret letu dobili su i mališani u varoškoj Mesnoj zajednici Crvenka, a kako je somborski gradonačelnik najavio, pored Čičova, biće postavljene dodatne sprave i na postojećem igralištu na Čonopljanskom putu u samom gradu, a novom igralištu mogu se nadati i mališani u Kljajićevu, najmnogoljudnijem selu somborskog atara.
U sklopu dečjeg igrališta u Čičovima, koje je izgradilo i opremilo ovdašnje Javno komunalno preduzeće „Zelenilo“ postavljeno je sedam sprava za igranje najmlađih, kao što su ljuljaške, tobogan, klackalica… na kojima će moći da provode svoje slobodno vreme i da se druže sa svojim vršnjacima.
U nedostatku ažurnijih podataka o broju stanovnika u ovom salaškom naselju, pa samim tim i dece, stariji stanovnici Čičova se sećaju i perioda procvata ovakvog ravničarskog tipa naselja kada je u takozvanim „bokor“ salašima Čičovi, svega pet-šest kilometara južno od grada, živelo preko 600 stanovnika u dvestotinak domaćinstava, koji su se uglavnom bavili poljoprivredom.
Mada je za svega nekoliko decenija stanovništvo drastično umanjeno, kod mlađih ljudi je primetan trend ostanka ili čak i povratka na ognjišta predaka, u čemu su u okolini Sombora šampioni salaša Gradina, koji su uz pomoć grada obnovili svoje poodavno napuštene prostorije područne škole, ne bi li dobili prostor za okupljanje i druženje.
Kako i u Čičovima živi i radi nekoliko mlađih porodica sa decom, za nadati se je da će ovakvi i slični potezi lokalne samouprave uticati na povećanje atraktivnosti stanovanja na salaškim naseljima, daleko od gradske vreve, ali i dovoljno blizu urbanih prednosti života.
M. Mć