ПРИГРАДСКО НАСЕЉЕ ЧИЧОВИ ДОБИЛО ИГРАЛИШТЕ Занимација и за најмлађе салашаре
СОМБОР: У покушају борбе против „беле куге“, која је у последње две деценије узела велики данак пре свега у руралним насељима његовог атара, Сомбор све више пажње посвећује условима живота на селима и салашима који окружују град.
Градоначелник Антонио Ратковић и градски већник за област комуналне делатности и инвестиција Ђорђе Зорић, обишли су радове на постављању дечијег игралишта у салашком насељу Чичови.
Пре овог, салашарског игралишта, нови простор за игру и разоноду у сусрет лету добили су и малишани у варошкој Месној заједници Црвенка, а како је сомборски градоначелник најавио, поред Чичова, биће постављене додатне справе и на постојећем игралишту на Чонопљанском путу у самом граду, а новом игралишту могу се надати и малишани у Кљајићеву, најмногољуднијем селу сомборског атара.
У склопу дечјег игралишта у Чичовима, које је изградило и опремило овдашње Јавно комунално предузеће „Зеленило“ постављено је седам справа за играње најмлађих, као што су љуљашке, тобоган, клацкалица… на којима ће моћи да проводе своје слободно време и да се друже са својим вршњацима.
У недостатку ажурнијих података о броју становника у овом салашком насељу, па самим тим и деце, старији становници Чичова се сећају и периода процвата оваквог равничарског типа насеља када је у такозваним „бокор“ салашима Чичови, свега пет-шест километара јужно од града, живело преко 600 становника у двестотинак домаћинстава, који су се углавном бавили пољопривредом.
Мада је за свега неколико деценија становништво драстично умањено, код млађих људи је приметан тренд останка или чак и повратка на огњишта предака, у чему су у околини Сомбора шампиони салаша Градина, који су уз помоћ града обновили своје поодавно напуштене просторије подручне школе, не би ли добили простор за окупљање и дружење.
Како и у Чичовима живи и ради неколико млађих породица са децом, за надати се је да ће овакви и слични потези локалне самоуправе утицати на повећање атрактивности становања на салашким насељима, далеко од градске вреве, али и довољно близу урбаних предности живота.
М. Мћ