Prekogranični projekat sa Hrvatskom predstavljen u Somboru
SOMBOR: Projekat „Eksploatacija različitih izvora u proizvodnji „zelene“ energije“, koji sufinansira Evropska unija u okviru IPA Intereg prekograničnog progama Hrvatska -Srbija, predstavljen je u četvrtak u somborskoj Gradskoj skupštini.
Projekat je usmeren na promovisanje i unapređenje upotrebe različitih izvora obnovljive energije u prekograničnom području, povećanju energetske nezavisnosti javnih komunalnih preduzeća, boljem korišćenju biomase u postrojenjima za proizvodnju biogasa, te podizanju nivoa svesti javnosti o potencijalima obnovljivih izvora energije.
Partneri na projektu su Univerzitet u Novom Sadu, JKP „Vodokanal“ Sombor, Fond „Evropski poslovi“ AP Vojvodine, Vinkovački vodovod i kanalizacija d.o.o. i Poljoprivredni institut Osijek. Vrednost projekta je 1,7 miliona evra, od čega srpskim partnerima pripada dve trećine buyeta. EU sufinansira 85 odsto ukupne vrednosti projekta, odnosno, preko 1,44 miliona evra. Implementacija je otpočela u julu i trajaće 30 meseci, do 14. januara 2020. godine.
"Po projektu u Somboru će biti izgrađena biogasna elektrana, u Vinkovcima solarna elektrana, dok će na Poljoprivrednom institutu u Osijeku biti proširena laboratorija za ispitivanje biomase, a na Univerzitetu u Novom Sadu osnovana laboratorija za ispitivanje kvaliteta i kreiranje receptura za proizvodnju biogasa", rekao je koordinator projekta prof. dr Filip Kulić s Fakulteta tehničkih nauka. Prema njegovim rečima, to su ujedno i očekivani rezultati ovog projekta.
Konferenciji povodom otvaranja projekta u organizaciji Fonda „Evropski poslovi“ APV, prisustvovali su pomoćnik pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Nebojša Drakulić, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović i zamenik gradonačelnika Vinkovaca Gabrijel Šokičić. Kako kaže šefica Odseka za evropske projekte Gordana Jakovljević, osim podrške pri realizaciji ovog projekta, Fond je zadužen i za izradu studije koja sadrži analizu potencijala obnovljivih izvora energije u regionu, koja treba da bude osnov za razvoj budućih projekata.
Jedna od dobrobiti ovog projekta jeste proizvodnja električne energije koju će somborsko i vinkovačko preduzeće trošiti u proizvodnom procesu, čime će smanjiti troškove i količinu energije koju koriste iz distributivnih mreža i koja će ostati raspoloživa za druge potrošače. Po njegovim rečima, prečistači otpadnih voda ni u Hrvatskoj ni u Srbiji nisu česta pojava. U Srbiji ih ima pet - u Somboru, Subotici, Vršcu, Valjevu i Kragujevcu. U procesu integracije ka Evropskoj uniji, neophodno je postaviti prečistače za vodu, a oni zahtevaju kreirana biogasna postrojenja.
Strahinja Šljukić iz JKP „Vodokanal“ Sombor kaže da će zahvaljujući projektu ovo preduzeće biti u prilici da iskoristi ne samo postojeće količine biogasa, već da proizvede dodatne, uvođenjem novih izvora energije kao što je zelena masa.
"Projekat treba da nam omogući proizvodnju električne energije od viška biogasa ", rekao je Šljukić i dodao da bi se deo električne energije potreban za rad uređaja za prečišćavanje otpadnih voda i mulja proizvodio u samom preduzeću, čime bi bila ušteda na računima za struju, koji su značajna stavka u proizvodnom procesu.
Sledeći korak u realizaciji projekta je nabavka opreme i početak radova. U narednih šest do osam meseci očekuje se izgradnja solarne elektrane u Vinkovcima, a u Somboru prva faza gasne elektrane, te opremanje laboratorija u Novom Sadu i Osijeku.
Z. Milosavljević
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Grada Sombora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada.)