Predškolsko obrazovanje dostupno za decu iz osetljivih grupa u Bačkom Monoštoru
SOMBOR: Nakon nedavne izgradnje inkluzivnog igrališta u gradskom Parku heroja, sa prilaznim stazama, mekanom gumenom podlogom i prilagođenim spravama za igranje, tako da imaju pristup i u njemu mogu da se igraju i deca sa smetnjama u razvoju, lokalna samouprava je nastavila sa sličnim akcijama.
Ne zanemaruju se ni seoske sredine. Tako je otpočelo renoviranje i adaptacija prostorija Predškolske ustanove „Vera Gucunja“ u Bačkom Monoštoru, koje će biti namenjene predškolskom obrazovanju upravo dece iz osetljivih grupa.
Ovaj zamašni posao se odvija u okviru projekta „Svi u vrtić“ koji sprovode Grad Sombor, Predškolska ustanova „Vera Gucunja“, gradska organizacija Crvenog krsta, ovdašnji Centar za socijalni rad i somborsko Udruženje za podršku osobama sa autizmom „Maslačak“. Kako bi se uverili kojim tempom se radovi na rekonstrukciji odvijaju Bački Monoštor su obišli i član Gradskog veća za oblast zdravstva i socijalna pitanja dr Dalibor Forgić, direktorka Predškolske ustanove Aleksandra Perović, koordinator Grada Sombora za romska pitanja Aleksandar Radulović i Milan Prole ispred Odeljenja za obrazovanje Gradske uprave.
Pored toga što je grad najduže neprekidne tradicije obrazovanja učitelja i vaspitača na slovenskom jugu, Sombor je bio i jedan od prvih gradova koji je dobio zabavište. Naime, nedugo po osnivanju prvog svetskog vrtića čuvenog Fridriha Frebela 1840. godine u Tiringiji, prva srpska zabavilja u Somboru Olga Pavlović je u Ulici Zlatna greda osnovala zabavište koje je radilo do početka Prvog svetskog rata.
Projekat „Svi u vrtić“ bavi se povećanjem obuhvata dece uzrasta od tri do pet i po godina kvalitetnim predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem, a u cilju unapređenja dostupnosti predškolskih usluga porodicama iz društveno osetljivih grupa, kreiraće se program namenjen deci iz ciljnih grupa. Predviđeno je da ova novoformirana grupa ima oko dvadesetak dece godišnje, u prostorijama već postojećeg vrtića u Bačkom Monoštoru, gde su u toku radovi.
Projekat će, pored vaspitno – obrazovnog rada sa decom, omogućiti i savetodavni rad za roditelje, kao i informisanje porodica o uslugama i mogućnostima koje mogu da koriste kao pripadnici društveno osetljivih grupa. Kako se moglo saznati ukupna vrednost projekta je nešto preko šest miliona dinara, s tim da najveći deo sredstava dolazi iz republičkog budžeta, tačnije od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja koje je obezbedilo bezmalo 5.600,000 dinara dok je ovdašnja lokalna samouprava iz svoje kase namenski opredelila nešto manje od 600.000 dinara.
M. Mć