Praznična radna atmosfera u boravku za osobe sa mentalnim smetnjama
RUMA: Vaspitač Dragana Filipović, koordinator Dnevnog boravka za decu i omladinu i odrasle sa intelektualnim i mentalnim smetnjama u razvoju u Rumi, kaže da ovih dana korisnici boravka prave novogodišnje čestitke i da u tome neizmerno uživaju.
Čestitke od kolaža, sa motivima jelki i novogodišnjih ukrasa, koje će biti podeljene na svečanoj priredbi koja uvek bude upriličena pred Novu godinu, za koju se spremaju i recitacije i pesme, izazvale su osmehe na licima dece i odraslih, jer je praznično raspoloženje zahvatilo i ovu ustanovu.
- Dnevni boravak ima različite aktivnosti, a cilj nam je da korisnici usvoje životne veštine, konkretno razvijanje kognitivnih sposobnosti, kao i razvijanje potencijala kod dece- kaže Dragana Filipović.
Dnevni boravak organizovan je u dve grupe. Mlađu pohađaju deca i mladi u prepodnevnim časovima, a broji 20 korisnika. Prva grupa je delikatnija, jer osim što je mlađa, to dolaze i deca sa invaliditetom, cerebralnom paralizom, kao i autistična deca, ali i sa kombinovanim smetnjama.
- Sa decom se radi na socijalizaciji, usvajanju životnih veština, školskom programu, kroz pomaganje deci koja su u školskom sistemu- kaže vaspitačica i dodaje da drugu grupu čine odrasli, i da oni dolaze u boravak popodne.
Prema njenim rečima, svima su podrška, i mladima i odraslima, ali i njihovim roditeljima, i rade na unapređivanju kvaliteta života korisnika i njihovih porodica.
Odrasla grupa pohađa časove u Poljoprivrednoj i Srednjoj stručnoj školi „Branko Radičević”, gde se takođe radi na usvajanju životnih veština, ali se uči i briga o životinjama, kulinarstvo, modelarstvo, šivenje, te se na taj način i radno osposobljavaju. Kako deca i odrasli koji koriste usluge Dnevnog boravka već imaju iskustva sa životinjama, na proleće će ovde zaživeti hipoterapija. Korisnici će učiti da hrane i timare konje, brinu o njima.
Kroz hipoterapiju se utiče na jačanje samopouzdanja, ali i smanjivanje strahova, kao i osećaja pripadnosti, ali ova terapija nije namenjena samo deci sa smetnjama, kažu u Dnevnom boravku i dodaju da kontakt s konjima leči anksioznost, strahove i utiče na jačanje mišićne konstitucije, kao i motoričkih sposobnosti.
- Korisnici imaju i obroke u boravku. Prepodnevne aktivnosti počinju od jutarnjih vežbi, kasnije imamo indivdualni i grupni rad, zavisno od potreba. Trenutno smo u novogodišnjim aktivnostima, kreativnim, spremamo priredbu- kaže Dragana, i dodaje da priredbe korisnicima pomažu u jačanju samopouzdanja, ali i osećaju pripadnosti grupi, jer su mnogi od njih bili godinama samo u kući sa roditeljima, pa je vidno da im druženje prija.
Da su zadovoljni i srećni, i da uživaju u radu, vidi se već po njihovim licima, a vaspitačica dodaje da svaki grad treba da se ugleda na Rumu, koja je omogućila Dnevnom boravku sve od materijala, obroka, nege do stručnih radnika.
- Imamo saradnju i sa lokalnom zajednicom, trudimo se da obilazimo radna mesta, fabrike, škole, kako bi učestvovali i u inkluzivnim aktivnostima. Oni nisu više izolovani i neprimećeni, kako je bilo na početku, već naprotiv- ističe Filipović i dodaje da je lokalna samouprava obezbedila prevoz od kuće do boravka i nazad, deci koja imaju neki telesni invaliditet.
M. Stakić
Projekat „Ravnopravnost u Rumi” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.