Popusti u akciji „Maj, mesec poljoprivrede”
Kompanija „Dunav osiguranje” je na 83. međunarodnom sajmu poljoprivrede predstavila svoje poslovanje u oblasti agrara, s posebnim naglaskom na akciju „Maj, mesec poljoprivrede”,
koju ta osiguravajuća kuća sprovodi na Novosadskom sajmu, ali i u celoj Srbiji. U saradnji s magazinom „Agrobiznis”, kompanija „Dunav osiguranje” organizovala je i tematsku radionicu „Poslovanje i unapređivanje poljoprivredne proizvodnje u Srbiji”.
Učesnicima radionice obratili su se direktor Regiona prodaje – Sever u „Dunav osiguranju” Goran Mačkić, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Zoran Rajić, generalni direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković i urednik magazina „Agrobiznis” Goran Đaković.
Mačkić je rekao da je nivo osiguranja u poljoprivredi u poslednje dve-tri godine s pet do osam procenata podignut na 12 do 15 odsto, ali je istakao da je od 2,5 miliona hektara obradivih površina u Srbiji osigurano svega devet procenata, što, kako je kazao, ukazuje na to da je kod nas svest o potrebi osiguranja još uvek na niskom nivou.
– Država i osiguravajuće kuće treba da rade na edukaciji stanovništva o značaju osiguranja, kako useva tako i domaćinstava – rekao je Mačkić. – Vidimo da nam se iz godine u godinu dešavaju razne prirodne katastrofe, a mi nismo tako bogata država da svake godine možemo obnavljati kuće, stanove ili imanja i da možemo podneti štetu na neosiguranim usevima.
On je naglasio da država čini značajne napore da stimuliše osiguranje useva i domaćinstava tako što regresira 40 odsto premije osiguranja, i istakao da je „loptica u dvorištu individualnih poljoprivrednih proizvođača koji bi trebalo da shvate veliki značaj osiguranja”.
Po Mačkićevim rečima, sajamska radionica za cilj ima da „Dunav osiguranje”, zajedno s Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine, skrene pažnju na činjenicu da je bolje nešto osigurati nego kasnije se kajati zbog pretrpljene štete jer se, kako je naglasio, osiguranja svi sete kada dođe do neke katastrofe.
– Primera radi, za osiguranje jednog hektara kukuruza treba izdvojiti 1.500 dinara, a to su tri ili četiri paklice cigareta, što samo svedoči o tome da trošak osiguranja nije veliki, posebno u odnosu na veličinu gubitka koji se može desiti – rekao je Mačkić.
Generalni direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković je rekao da je „Dunav osiguranje” dobro prepoznalo da je Novosadski sajam pravo mesto za promociju poslovne ponude u oblasti poljoprivrede. On smatra da našim poljopivrednicima nedostaje poverenja da će im ono što su osigurali biti i isplaćeno u slučaju da se desi nepogoda koja je pokrivena tim osiguranjem.
– Uveren sam u to da možemo podići svest građana o značaju osiguranja i nadam se da će nakon ovakvih radionica biti bar deset odsto više poljoprivrednika koji će osigurati svoje useve i svoja domaćinstva – rekao je Cvetković.
U okviru Akcije „Maj, mesec poljoprivrede”, kako je rečeno na jučerašnjoj radionici, „Dunav osiguranje” će sve do 31. maja na svim svojim prodajnim mestima, kao i putem kanala prodaje, fizičkim i pravnim licima koja ugovore jedno od osiguranja u poljoprivredi odobravati popuste: deset odsto na osiguranje useva i plodova, deset odsto na premiju osiguranja životinja i 30 odsto na kasko osiguranje nove poljoprivredne mehanizacije.
Fizička lica u svojstvu ugovarača osiguranja, uz osiguranje useva i plodova i osiguranje životinja, imaće priliku da zaključe i ugovore o osiguranju imovine i članova seoskog domaćinstva u paketu nazvanom „Čuvar kuće”, a odobravaće se 15 odsto popusta na premiju osiguranja useva i plodova i isto toliko na premiju osiguranja životinja.
Svi učesnici radionice na Sajmu bili su i učesnici u nagradnoj igri koju je priredio „Dunav turist”, a u kojoj su tri najsrećnija učesnika dobila petodnevni boravak, odnosno produženi vikend u odmaralištu „Dunav” na Zlatiboru.
Država dotira premije
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Zoran Rajić, koji je redovni profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, rekao je da je na tom fakultetu uveden predmet Osiguranje poljoprivrednih useva, što najrečitije govori o tome koliko je osiguranje bitno za oblast poljoprivrede. On je kazao da je Ministarstvo potpisalo ugovor s pet osiguravajućih kuća, da je u 2015. godini bilo 19.779 zahteva za regresiranje osiguranja i da je po tom osnovu isplađeno 476 miliona dinara.
– Osiguranje je preduslov za sigurnu proizvodnju, i svi koji smo u poljoprivredi, a pre svega Ministarstvo i osiguravajuće kuće, moramo maksimalno da se potrudimo da edukujemo poljoprivredne proizvođače da osiguravaju svoje useve i domaćinstva – rekao je Rajić, dodajući da poljoprivrednici treba da budu dobro upućeni u osiguranje i da znaju kada su osigurali rod, a kada biljku.