Partnerstvo s privatnikom umesto kredita
BAČKA PALANKA: Postrojenje za primarnu separaciju otpada, popularno nazvana sortirka, trebalo je ove godine da počne sa radom na deponiji kojom upravlja Javno komunalno preduzeće „Komunalprojekt“ u Bačkoj Palanci.
Mada je lokalna samouprava u budžetu za ovu godinu planirala 20 miliona dinara za ovu prvenstveno ekološku investiciju, a isto toliko novca trebalo je da obezbedi „Komunalprojekt“, do realizacije ipak neće doći.
Cena ove investicije, svojevrsne fabrike koja bi rasteretila deponiju, dostiže čak 180 miliona dinara. Prvobitno je planirano da se ostatak novca, oko 140 miliona, obezbedi bankarskim kreditima. Rebalansom budžeta opštine od 1. avgusta ove godine stavka od 20 miliona za sortirku nije ušla u budžet, odnosno kao namenska sredstva ostala su na računu Fonda za zaštitu životne sredine i ekologiju koji će ih ove godine usmeriti u druge projekte. Procenjeno je da je u ovom trenutku rizično da se opštinski budžet zaduži. - Projekat ove godine neće zaživeti mada je za Bačku Palanku neophodan - kaže za „Dnevnik“ Vojislav Zubac u ime opštinskog Fonda za životnu sredinu i ekologiju. - Grad će se uskoro naći u velikom problemu kada je reč o odlaganju otpada. Zato se od separacije otpada nije odustalo, ali se traže nova rešenja finansiranja, a jedno od njih je i javno-privatno partnerstvo. Zaduživanje opštinskog budžeta u ovolikom iznosu, koliko košta ova investicija, ocenjeno je kao rizično u ovom trenutku. Zato nam je potreban strateški partner, a sve se može brzo uraditi, jer sve potrebne dozvole, papirologija, postoje. Urađena je projektna dokumentacija za gradnju, ali iz napred rečenog Odluka Skupštine opštine da se uđe u sistem zaduživanja je odložena
Planiranih 20 miliona dinara Fond će ove godine preraspodeliti u druge projekte, a ima ih sedam, u oblasti zaštite životne sredine i ekologije.
- Fond, kao i drugi budžetski korisnici, preraspodelio je deo nenamenskih sredstva, a i unutar samog Fonda ona sredstva koja nisu iskorišćena tokom prethodne godine, dobila su novu namenu – dodaje Zubac. – Jedan od novih projekata je ugradnja solarnih panela u cilju poboljšanja energetske efikasnosti. Planirana je ugradnja panela u Sportskoj hali „Tikvara“ zbog štednje električne enrgije i tople vode u ovom velikom objektu.
Zubac najavljuje da će se realizovati projekat izgradnje sistema aeratora u zalivnom jezeru Tikvara i susednoj Cvrcinoj bari. To su sistemi za dovod kiseonika u vodu.
- Time rešavamo problem kada nivo vode padne, a to se dešava skoro svake godine, pa voda iz Dunava ne može da ulazi u zalivno jezero. Da ne bi došlo do pomora ribe morali smo da prokopamo kanal Popovo koji u nižem vodostaju povezuje Dunav i Tikvaru. Sistem aeratora pored ubacivanja kiseonika u vodu ima i estetsku, turističku funkciju. To su u suštini atraktivni slapovi koji prskaju vodu po površini jezera, a pokretaće se uz pomoć solarnih panela. Za ove projekte i uvođenje led rasvete u pojedinim objektima i delovima grada (javna rasveta), gde za to postoje uslovi, raspisaće se tenderi – pojašnjava Vojislav Zubac.
M. Sudžum
Opštinari na biciklima
Fond će ove godine u cilju uštede goriva i smanjenja emisije štetnih gasova investirati i u kupovinu električnih bicikala za radnike Opštinske uprave. - Plan je da svako odeljenje inspekcije i kurirska služba dobiju po jedan električni biicikl – najavljuje Vojislav Zubac. – Najverovatnije je da ćemo kupiti pet takvih dvotočkaša, a to nije velika investicija, jer njihova cena je oko 60.000 dinara po komadu.
Osim ušteda goriva i smanjenja emisije gasova ovo može biti primer i drugima koji u danima kada se mnogi poslovi u gradu mogu obaviti biciklom koriste automobile. Električni bicikl znatno štedi, jer može da pređe 25 kilometara sa jednim punjenjem, što je za jedan dan u gradu sasvim dovoljno i mnogo jeftinije od drugih prevoza.