Parage, selo vrednih ljudi
PARAGE: Od trinaest sela u bačkopalanačkoj opštini Parage se svrstavaju među manja, sa skoro 1.000 stanovnika, ali zato se ovo mesto ubraja među najuređenija naselja ovog dela Bačke.
Prožimaju se ovde na svakom koraku prošlost i budućnost. U ovom mestu, primera radi, 1948. godine živelo je preko 1.400 ljudi, a kao u većini sela ovog kraja sa modernim vremenima broj meštana se smanjivao, jer su mladi za karijerom i boljim životom odlazili u varoši, gradove, pa čak i u beli svet. Danas ovdašnju osnovnu školu, a radi u kao odeljenje matične OŠ „Braća Novakov“ iz Silbaša, pohađa 50-tak đaka.
Prvobitno naselje nalazilo se nekoliko kilometara južnije od današnjeg sela, prema Gajdobri. Tokom 1788-89. godine, usled visokih podzemenih voda, naselje je preseljeno na viši teren, na kome se i danas nalazi. Prošle i ove godine u Paragama je dosta toga urađeno i meštani ističu da je lokalana samouprava pokazala puno razumevanje za njihove potrebe. - Asfaltom je presvučena Ulica Nikole Tesle, a sanirane su i sve udarne rupe na putevima koji prolaze kroz naše selo – rekao je nedavno novinarima Zoran Baćanov, predsednik Saveta Mesne zajednice. – Asfaltom su presvučene i dve trotoarske staze u dužini od skoro jednog kilometra. Takođe, obavljeno je i spajanje dva dela vodovodne mreže na novi bunar sa ciljem da naši meštani mogu da piju zdravu vodu. Cevi s azbestom zamenjene su plastičnim u dužini od oko 600 metara.
ramovna i seoska slava je Rođenje Presvete Bogorodice. Istoričari kažu da tačnih podataka u arhivima o početku gradnje crkve, kao ni podataka ko je projektovao i gradio, nema. Pretpostavlja se da je gradnja počela 1780-1785. godine. Priča se da su zidovi ozidani na visinu od 1-2 metra, a onda se stalo i tako je bilo godinama. Nov hram počet je 1805, a završen 1825. godine. Gabariti u osnovi su 23,75 – 10,10 metara, a zapadna fasada je građena sa elementima klasicizma i baroka. Tišljeraj je radio Martin Poralevski iz Sombora, a satove, takođe Somborac Petar Fozikaš, dok je ikonostas delo Matije Petrovića, živopisca iz Novog Sada.
Tokom prošle godine meštani su renovirali enterijer Doma kulture tako da su danas obe njegove sale u funkciji. Velika sala ima 250, a mala 100 mesta. U ovoj godini planirani su radovi na rekonstrukciji eksterijera Doma kulture, a lani je sa oko 300 sadnica, uglavnom četinara, osvežen ovdašnji park. Ove godine rešen je i problem površinskih voda u blizni centra sela, jer je kanal zacevljen u dužini od oko stotinu metara. - Ove sezone uredili smo igralište Fudbalskog kluba „Budućnost“, odnosno postavljena je ograda oko igrališta, renovirana su kupatila, a postavljena je i zaštitna mreža iza golova, betonirana je i staza pored aut linije – dodaje Baćanov. - U toku su radovi na izgradnji fontane u centru sela, kao i radovi na izvlačenju vlage iz zidova ovdašnje pravoslavne crkve. Novim slojem asfalta presvučen je teren za male sportove, koji je bio u lošem stanju.
U mnogim mestima podižu se fontane, ali su Parage pravo mesto za to, jer će simbolisati viševekovnu borbu ovdašnjeg čoveka s vodom, podzemnom, površinskom i onom kvalitetnom za piće.
Ovde kažu da su Parage jedno od retkih mesta, ali ne samo u bačkopalanačkoj opštini, gde nema nezaposlenih. Konstatuju da je ovde bez posla samo onaj ko neće da radi, ili kome to ne treba. Pored bavljenja poljoprivredom najveći broj radno sposobnog stanovništva radi u fabrikama u Bačkom Petrovcu, Gajdobri, pa i Bačkoj Palanci, ali i na železnici, ovdašnjoj zadruzi i farmi pilića.
Tekst i foto: Miloš Sudžum
Projekat „Fokus na Bačku Palanku” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine Bačka Palanka, koja sufinansira projekat.