Papa Jovan Pavle drugi dobija spomenik u Srbiji
međunarodni festival ruža i cveća i za otrkivanje spomenika bivšem poglavaru Rimokatoličke crkve Svetom papi Jovanu Pavlu drugom (1920-2005).
Spomen bista Svetom papi Jovanu Pavlu drugom biće podignuta u porti Rimokatoličke crkve Sveti Josip radnik u Totovom Selu, a kako je saopšteno na konferenciji za medije skulptura u bronzi, rad Tibora Tereka, dar je mađarskog grada Kesthelja. Ovo je prvi spomenik papi Jovanu Pavlu drugom u Srbiji!
Član Saveta MZ Totovo Selo zadužen za razvoj Lajoš Leko, župnik Jene Utaši, organzator turizma Zoltan Farago, koordinatorka KUD „Feher akac” (Beli bagrem) i predsendik Fudbalske akademije „Ištvan Njerš„ Ištvan Bontovič smatraju da selo ima adute da se razvija u turističkom i svakom durgom pogledu, pa je tako i predtsojeći događaj planski osmišljen. Jer, Totovo Selo ima veliku tradiciju u proizvodnji ruža. Meštanin Imre Olah je bio poznat u evropskim razmerama kao uzgajivač i oplemenjivač ruža, pa i potpredsednik Evropskog udruženja proizvođača ruža, a tradicju su nastavili njegovi potomci.
– Ostvarujemo koncept da javne površine u mestu ukrašavamo ružama pa imamo zasađeno više od 40 vrsta ruža, a nastojaćemo da osim naših sorti obogatimo i ružama sa durgih područja jer u Srbiji je oko 650, a u Mađarskoj je evidentirano oko 1.200 sorti ruža. Imamo još mnogo prostora za uređenje i oplemenjivanje sela, gde je već vidljivo da u našoj „Bašti ruža” između crkve i nove zgrade osnovne škole i na durgim javnim površinama imamo oko 2.500 zasađenih ruža koje će procvetati za festival. Planski radimo na ozelenjavanju sa ciljem da od sela formiramo etno selo sa mini skanzenom i bogatim arboretumom u kome već imamo višee od 200 vrsta drveća – kaže Lajoš Leko.
Ambijentalna celina u kojoj se nalazi Totovo Selo, izgrađena infrastruktura sa neophodnim sadržajima, počev od predškolske ustanove, osmogodišnje osnovne škole, doma učenika za srednjoškolce, crkvenih objekata i Fudbalske akademije „Ištvan Njerš„, aduti su za razvijanje seoskog turizma. Totovo Selo je već postalo zapaženo na turističkoj mapi, a od događaji koji se priređuju 23.maja, očekuje se da daju novi impuls.
Spomenik Svetom papi Jovanu Pavlu, Rimokatolička crkva Sveti Josip radnik izgrađena 1909. godine, ranije podignuti spomenici osnivaču sela veleposedniku Jožefu Totu i svešteniku Denešu i druge znamenitosti, dobar su osnov za unapređenje verskog turizma, smatraju čelnici Totovog Sela. Glavni cilj je da se obezbede što bolji uslovi za život u selu sa oko 650 žitelja, da bi se uposlili i zadržali mladi.
Pored bavljenja poljoprivredom više domaćinstava u Totovom Selu, sve više se okreću i mogućnostima koje pruža turizam, pogotovo što selo u toku godine poseti preko 3.000 gostiju. Organizator turizma Zoltan Farago ukazuje da je prošle godine u Totovom Selu registrovano preko 1.200 noćenja turista.
– Oko 90 posto turista kod nas dolazi iz Mađarske, jer u Totovom Selu žive uglavnom samo Mađari. Najviše smo interesantni gostima iz Mađarske, penzionerima koji imaju slobodnog vremena i para, a dolaze da vide kako mi živimo ovde u Srbiji. Malobrojniji su gosti iz Srbije, a imali smo i nekoliko grupa iz Slovenije. Selo je malo, ali imamo dosta toga interesantnog da pokažemo gostima. Radimo i „Zvezdane ture” za turiste koji dođu i spavaju u Totovom Selu pa odavde putuju svaki dan na druge destinacije od Sombora, Subotice do Novog Sada i drugih mesta tako da obiđu čitavu Bačku, deo Banata i Srema. Interesantan je i odlazak na ušće Tise u Dunav kod Titela, gde uživaju u krsterenju na dve reke i kulinarskim specijalitetima od ribe, jer mnogi gosti koji dolaze kod nas već su bili na izvoru Tise u Ukrajini pa mogu da vide i ušće Panonske princeze u Dunav – objašnjava Farago.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović
Seoska domaćinstva kao hoteli
U Totovo Selo na razmenu dolaze đaci iz Mađarske, zajednički se proslavljaju nacionalni przanici koji proslavljaju pripadnici mađarske nacionalne manjine u Srbiji. Za goste se koristi đački internat gde ima mesta za 50 do 70 gostiju, a u toku je registracija seoskih domaćinstava gde za noćenje i boravak ima još 50 postelja.
– Velika je zainteresovanost domaćinstava da se uključe u turističku ponudu sa smeštajem, pa se trude da ispune sve neophodne propise za registraciju i gostima pruže pun konfor. Meštani vide budućnost da u turizmu ostvaruju dodatne prihode pružanjem smeštaja, ali i ponudom proizvoda zdrave hrane – naglašava Farago.