Opovo se nada doseljavanju novih stanovnika
OPOVO: Za razliku od mnogih drugih vojvođanskih sredina opština Opovo ima dobru vodu, što ne znači da nije bilo problema s vodosnabdevanjem.
Pre nekoliko godina donacijom Austrije napravljena je digitalizovana fabrika vode, koja snabdeva sva četiri naseljena mesta ove opštine.
U Sakulama i Sefkerinu nalaze se rezervoari za vodu, tako da problem s vodovodom nemamo. Međutim, zbog nebrige prethodne vlasti i nekorektnog odnosa prema donatoru, došli smo do toga da nemamo nikakvu komunikaciju sa Austrijskom vladom, kao ni sa proizvođačem koji je postavio fabriku i ostala su dugovanja u iznosu od oko 15.000 evra, koja prethodna vlast nije želela da pokrije, kaže predsednik opštine dr Zoran Tasić.
Prema njegovim rečima, to je uslovilo da Opovo ima česte restrikcije vode, po četiri-pet sati. Fabrika vode bila je u potpuno zapuštenom stanju, softveri su bili potpuno nefunkcionalni, a od četiri postojeća bunara, funkcionisao je samo jedan.
Do sada smo uložili u modernizaciju fabrike za preradu vode u opštini Opovo iz buyeta oko 6,3 miliona dinara, otvorio bi se ozbiljan problem. S obzirom na činjenicu da je sistem vodosnabdevanja danas stabilizovan, fabrika funkcioniše u najboljem mogućem redu. Trenutno radimo na zameni azbestnih vodovodnih cevi, jer cevi ne zadovoljavaju sanitarno-ekološke uslove i uspeli smo da do sada završimo više od 50 odsto naseljenog mesta Opovo, koje će biti gotovo za narednih godinu, do dve dana komppletno, kaže Tasić i dodaje da će se nakon toga preći na Barandu i Sakule, jer u Sefkerinu postoje polietilenske cevi, koje zadovoljavaju sve evropske standarde.
Građani su se lokalnoj samoupravi žalili na nepostojanje kapele, pa se ove godine ulazi u izgradnju takvog objekta na groblju u Barandi.
Po rečima predsednika opštine, predstoji potpuna rekonstrukcija kapele u Sakulama, a zatim ostaje da se modernizuje kapela u Opovu i izgradi nova u Sefkerinu.
Politika lokalne samouprave, napominje Tasić, je da se prednost da mladim i obrazovanim ljudima, tako da odlazak mladih nije u tolikoj meri izražen.
Na ozbiljna rukovodeća mesta postavljamo mlade i obrazovane ljude koji žele da ostanu ovde, zasnuju porodicu, kaže Tasić i dodaje da se trude i da studenti koji završe Medicinski fakultet ostanu u Opovu, a lekare Opština finansira iz budžeta.
On smatra da će u budućnosti početi i priliv stanovnika iz Beograda, koji nije mnogo udaljen, a trend je u celom svetu da se ljudi sve više sklanjaju iz velikih gradova. Život u malim mestima ima svoje prednosti, ali je potrebno stvoriti uslove da ta naselja budu poželjna za nove stanovnike.
Građani se u direktnim kontaktima najviše žale na tešku materijalnu situaciju i mi smo kao lokalna samouprava poseban akcenat stavili na socijalno zbrinjavanje najugroženijih stanovnika, posebno staračkih domaćinstava, kaže Tasić.
Kako dodaje, u to spada i trenutna pomoć, subvencionisanje socijalne pomoći, pomoć u adaptaciji objekata, hrani ili plaćanju komunalnih usluga ili lečenja.
Trudimo se da na adekvatan način svima pomognemo, kaže Tasić.
M. Stakić