Vešte gradske žene pokazale šta umeju (Foto)
KIKINDA: Izložba preduzetničkih veština žena u gradu održana je danas na gradskom trgu u Kikindi, na kom je 40 udruženja žena iz Kikinde, Pančeva i Zrenjanina izložilo proizvode starih zanata, ručnih radova, kao i kulinarskih specijaliteta.
Zamenica gradonačelnika Kikinde Bosiljka Srdić kaže da je zadovoljstvo što se ova manifestacija organizuje baš u njihovom gradu, jer su danas u Kikindi bile žene iz Zrenjanina, Pančeva, Elemira, Kikinde i okoline, koje osim što razmenjuju iskustva, povezuju se i udružuju da bi bile još snažnije.
„Kikinda broji više od 20 udruženja žena, od ukupno 164 udruženja, koje Grad Kikinda pomaže kroz razne konkurse- kaže Srdić i dodaje da se njihova uloga pogotovo vidi za vreme velikih manifestacija u Kikindi kao što su Dani ludaje, ili Borba guskova i Svetska tucanijada u Mokrinu, gde zauzimaju vodeću ulogu.
Ovu izložbu organizovao je Zavod za ravnopravnost polova, a prema rečima direktorke Zavoda Diane Milović muškarci i žene su na istom zadatku, kako bi se zalagali za jednaka prava svih, te je akciju podržao i pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić.
„Udruženja iz Banata su u proteklom periodu bila zapostavljena, valjda jer nam je Bačka bliža, ali to više nije slučaj. Cilj ove manifestacije jeste da se žene udruže, osnaže i postanu pravna lica, da nikog ne mole za posao, već da im se pruži mogućnost da od svog hobija i zarade”, kaže Milović.
Na štandovima su se mogle videti razne rukotvorine vrednih ženskih ruku, od sitnog veza, raznih pletenih korpi, dekupaža, ručnih radova, stolnjaka, sveća, kao i specijaliteta veštih ženskih ruku, od kojih je najbolje prolazila štrudla.
Udruženje žena „Zeleno polje“ iz Zrenjanina kažu da one postoje već 15 godina i broje 36 žena, koje su specijalno za ovu priliku zamesile kolače, makoš, kiflice, ali i napravile ručne radove.
„Trudimo se da ispratimo sve manifestacije ovakvog tipa, a posebno one koje se zalažu za ravnopravnost žena“, kaže predsednica Udruženja Milanka Rašeta.
Etno društvo „Suvača“, koje broji 14 žena, ponudilo je Kikinđanima štrudle sa makom, sirom, rogačem, a njihova predsednica kaže da su žene posebno aktivne za poznatu manifestaciju „Dane ludaje“, kada najveću prođu imaju specijaliteti od bundeve.
Kikinđanima su se dopali i radovi Nataše Đaković koja ima i svoju prodavnicu u Kikindi, a kreativnost pletenih i štrikanih radova pokazala je i saradnjom sa Anom Babić iz „Škrapca“, jer su se njeni motivi našli na jastucima, ali i džemperima.
„Ženama su interesantne i kožne rukavice, ali i narukvice sa dodatkom veza, a pravim i razne korpice, kako pletene, tako i od starih novina“, kaže Nataša Đaković.
Prema rečima Branislave Simić, predstavnice udruženja “ Kupi za Dom” iz Kikinde koja se predstavila pletenim korpama, vazama i maketom Suvače, učestvovanje na ovakvoj manifestaciji je od velike koristi jer omogućava povezivanje žena koje imaju slična interesovanja.
Cilj održavanja ovake manifestacije je ne samo skretanje pažnje javnosti, već i poslodavaca i privrednih društava na talente i veštine žena iz grada, kako bi se u budućnosti otvorile mogućnosti za saradnju i povezivanje.
Izložbi u Kikindi je prethodila izložba u Čelarevu koja je bila namenjena za udruženja žena sa sela, dok 16., 17., i 18. juna sledi Akademija veština, trodnevni seminar za žene i muškarce preduzetnike koji će se održati u Vrdniku.
M.Sć
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Grada Kikinda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada)