Odmiču radovi na spajanju Stanišića na gradski vodovod, dogodine zdravija česmovača
SOMBOR: Nakon izgradnje nove fabrike vode na izvorištu Jaroš kojim gospodari somborsko Javno komunalno preduzeće „Vodokanal“ čime je udvostručen dotadašnji kapacitet na 400 takozvanih sekundnih litara, najavljivano je povezivanje svih sela somborskog atara na gradski vodovod.
Tada je obelodanjena procena da bi ceo posao mogao da košta oko jedne milijarde dinara. Suma od koje se svakome zavrti u glavi, ali je situacija sa vodosnabdevanjem meštana somborskih sela, koji su u velikom broju slučajeva imali nebezbednu pijaću vodu, nametnula da se što pre uđe u ovaj posao, kako bi i žitelji naseljenih mesta dobili hemijski i biološki besprekornu vodu za piće.
Preduslov za početak rada na zamašnom projektu povezivanja sela na somborski vodovod započeo je upravo planovima izgradnje nove fabrike vode sada već daleke 2006. godine, kamen temeljac za novi deo fabrike položen je novembra 2010. i u finansiranju tog projekta učestvovali su Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine i Nacionalni investicioni plan. Mada je rok završetka, prema prvim najavama bio kraj 2011. do tog perioda urađen je samo deo poslova, da bi tek 2012. godine bili završeni građevinski radovi.
Za nabavku i ugradnju opreme korišćen je kredit od nemačke KfV banke, pa je na izvorištu Jaroš nova fabrika počela sa radom u punom kapacitetu tek 2015. godine, nakon čega se ozbiljnije ušlo i u realizaciju projekta spajanja seoskih vodovodnih mreža na gradski vodovod, ili u slučaju Bezdana u izgradnju nove fabrike lokalnog JKP „Vodovod Bezdan“ na koju je povezan i Bački Monoštor.
Kako bi se uverio u to dokle su napredovali radovi na povezivanju ostatka somborskih sela na gradski vodovod gradonačelnik Antonio Ratković je obišao radnike novosadske firme „Eneryi ltd“ koji za račun gradskog JKP „Vodokanal“ spajaju Stanišić sa 2019. godine izgrađenim rezervoarom i buster stanicom u Svetozar Miletiću.
- Na gradski vodovod priključena je mreža u Kljajićevu, dok se spajanje Stapara i Doroslova na fabriku vode, zahvaljujući napretku radova, očekuje do kraja ove godine. Odmaklo se i sa prvom fazom radova na priključenju Stanišića na gradski vodovod – pojasnio je poteze lokalnog javnog preduzeća i lokalne samouprave gradonačelnik Ratković. – Ovi radovi bi se trebali obaviti do kraja sledeće, 2024. godine, kada bi meštani Stanišića trebali da dobiju zdravstveno bezbednu vodu, što je i cilj naših napora.
Trenutno se u Svetozar Miletiću i trasi ka Stanišiću radi na prvoj fazi projekta spajanja ova dva sela, koja je dugačka 5.400 metara od kojih je privedeno kraju nekih kilometar i po, kazao je Ratković, koji je radove obišao u pratnji direktorke JKP „Vodokanal“ Jasmine Bobić i predstavnika izvođača radova novosadske „Eneryi ltd“, po podacima iz Agencije za privredne registre mešovite srpsko-mađarske kompanije u čijem vlasništvu sa 97 odsto upisanog kapitala dominira srpska strana.
- Iz gradskog i pokrajinskog buyeta, odnosno zahvaljujući uspešnom apliciranju na konkurs Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredud i šumarstvo za ovaj deo projekta obezbeđeno je 80 miliona dinara, dok će nam za drugu fazu i konačno spajanje vodovodne mreže Svetozar Miletića sa onom u Stanišiću trebati dodatnih 75 miliona. Pored ove, dobra vest za meštane Stanišića je i ona da ćemo nakon prošlogodišnje uspešne prve faze izgradnje obilaznice oko ovog naseljenog mesta do nivoa tucanika, koliko u martu ove godine početi sa konačnim završetkom tog projekta – kazao je gradonačelnik Ratković.
U okviru poduhvata obezbeđenja hemijski i biološki ispravne vode za piće svim stanovnicima somborskog gradskog područja uveliko se radi i na tehničko-projektnoj dokumentaciji izgradnje fabrike vode u jednom od najudaljenijih somborskih sela od administrativnog centra, Telečkoj.
M. Miljenović