Obavljena primopredaja rekonstruisanog centra Bečeja
BEČEJ: Primopredaja rekonstruisanog centralnog gradskog trga u Bečeju, popularne Pogače, obavljena je 12. decembra i konačno je trg, posle 15 meseci, zvanično pušten u upotrebu i lokalnim javnim preduzećima predat na održavanje.
Tako će JP „Vodokanal“ biti zaduženo za fontane i sistem za navodnjavanje, a JP „Komunalac“ za zelene površine i čistoću. Mogla je primopredaja i nešto ranije da bude, ali se čekala sadnja pedesetak stabala i još više žbunastih sadnica, kao i otklanjanje nekih primedbi oko napajanja električnom energijom, usled čega nisu radile sve svetiljke na trgu, te problema u mašinskoj kućici zbog čega neke pumpe nisu radile.
„Trg je dobio svoju konačnu projektnu verziju. Odmah da otklonim jednu nedoumicu. Na animaciji su svetiljke u kružnoj rundeli na istočnom delu trga, između Pravoslavne crkve i velike fontane, reflektorski predstavljene, a projektom su obične svetiljke“, rekla nam je koordinator za praćenje radova na rekonstrukciji gradskog trga i načelnica za urbanizam bečejske opštine Milica Nešić.
„Uz to, nedostaje mobilijar na trgu, ali on nije predviđen ugovorom u okviru građevinskih radova. Rebalansom buyeta opredeljena su sredstva za nov mobilijar na trgu i JP „Komunalac“ ovih dana sprovodi javnu nabavku za sav mobilijar, žardinjere, kante za smeće, klupe i soške za bicikle.“
Klupe koje su ranije bile na trgu, ukupno 25, su reparirane u JP „Komunalac“ i biće postavljene na nekoliko punktova u gradu, kao što su park u kom je Dečiji dispanzer, na šatelištu uz Tisu, oko zgrade Prve mesne zajednice...
„Verujem da će mobilijar biti postavljen na proleće, kad će i zazeleniti žbunje i drveće, pa će trg tek tada dobiti pravu dimenziju“, kaže Milica Nešić.
Pogača, kako Bečejci nazivaju svoj trg već 105 godina, dobila je sada sasvim novi horizontalni izgled, ali se aktuelno opštinsko rukovodstvo ne zadovoljava time. U planu je rekonstrukcija i vertikalnih zdanja u sastavu trga.
„U dogovoru sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture, pripremamo Studiju za zaštitu centralnog jezgra naselja Bečej“, potvrđuje Milica Nešić.
„U našem gradu ima dosta objekata koji su stavljeni pod zaštitu, ali se dalje od toga nije odmaklo. Zub vremena i nebriga oko tih objekata čini svoje, pa su mnogi objekti stigli do rušenja. Studijom koja je u planu, trebalo bi da se snimi zatečeno stanje i odredi šta i pod kojim uslovima može da se uradi. Prvenstveni cilj je da se sačuva centralno gradsko jezgro. To je zahtevan posao, koji podrazumeva mnogo terenskog rada. U Zavodu nemaju toliko stručnjaka, pa smo se dogovorili da nam, uz njihov nadzor, priteknu u pomoć studenti završnih godina na Arhitektonskom departmanu novosadskog FTN. Posle rada na terenu, Zavod bi odredio mere zaštite s mogućnošću daljeg stavljanja u život svih objekata.“
To znači da se Bečejci mogu nadati da će Gradska kuća i zadužbina baronice Eufemije Jović za koju godinu povratiti sjaj s početka prošlog veka, kao i još starija zgrada sadašnjeg Gradskog pozorišta. Oba hrama, pravoslavni posvećen Svetom velikomučeniku Georgiju i katolički Uznesenju Marijinom, već su sanirali čeone fasade s tornjevima i sada su pravi ukras novoizgrađenog trga.
Tekst i foto: V. Jankov
(Tekst je deo projekta koji je sufinansirala Opština Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove Opštine)