Novi rekord najduže ludaje u Kikindi
KIKINDA: Na ovogodišnjim 33. "Danima ludaje", koji se održavaju u Kikindi, za pola centimetara je oboren prošlogodišnji rekord i najduža bundeva imala je 295 centimetara.
Prva jesenja kiša je orosila prestonicu ludaje Kikindu i pokupila prašinu, ali se sunce brzo promolilo i oraspoložilo domaćine i brojne posetioce 33. “Dana ludaje”, koji su se sjatili iz mnogih mesta iz naše zemlje, susedne Rumunije i drugih zemalja u okruženju.
Merenja su pokazala da su šampionske bundeve i tikve odnegovane u sremskom selu Jarak, pa je članovima porodice Vukadinović pripala dupla kruna! Dijana Vukadinović iz Jarka je šampionka sa najtežom bundevom, na preciznoj vagi je izmereno da teži 341,5 kilograma. Na drugom mestu se plasirao Kikinđanin Radovan Zakić sa bundevom teškom 334 kilograma, dok je plod Dušana Jankova iz Čuruga od 270 kilograma završio na trećem mestu.
Trofej sa najdužom tikvom pripao je Stevanu Matiću iz Zemuna, sa plodom dugim 295 centimetara. To je i novi rekord “Dana ludaje” jer je tikva iz ovogodišnje proizvodnje lanjsku šampionku nadmašila za pola centimetra! Rekord su lane postavili Dijanina majka i otac Jelena i Đorđe Vukadinović. Drugoplasirana je tikva od 290 centimetara iz produkcije Ištvana Varge iz Temerina, a trećeplasiranu dugu 276 centimetara odnegovao je Gašpar Barna iz Temerina.
Porodici Vukadinović iz Jarka posvećenost negovanju bundeva i tikava hobi se itekako ove sezone isplatio, jer su za pobedu u obe konkurencije inkasirali po 100.000 dinara, odnosno ukupno 200.000 dinara. Šampionski plodovi za najtežu bundevu i najdužu tikvu prijavljeni su na ćerku Dijanu Vukadinović i zeta Stevana Matića. Đorđe Vukadinović je agronom po struci i njegovi stručni saveti su dragoceni, ali on veli da u negovanju useva učestvuju svi članovi porodice.
- Šampionski plodovi i dupla kruna su plod ljubavi koju posvećujemo negovanju useva od kraja aprila pa do pre dva dana, kada su odsečene sa vreža, da bi se pripremile za transport. Uzgajali smo ih u poluotvorenim uslovima – otkriva Đorđe Vukadinović.
Radovan Zakić se našao na drugom mestu sa bundevom odnegovanom u bašti. On napominje da se proizvodnjom ludaja bavi tri godine, što je prilično zahtevno jer treba usev posebno negovati šest meseci, od naklijavanja semena do nicanja, prihrane i zalivanja, a seme je dobio od Dušana Jankova.
- Nikada ne krivim uslove sredine ni vremenske prilike, na šta se obično svi pozivaju i vade ako nemaju pobednički plod. Ni jedne godine uslovi ne mogu biti idealni, ali poznato da sve ne zavisi od vremena nego od mnogo drugih faktora. Mnogo grešaka ima sa naše strane od proizvođača ali ima i nečega na šta ne možemo da utičemo – kaže Dušan Jankov, koji je pre nekoliko godina bio pobednik sa najtežom bundevom.
Prošlogodišnji pobednik Blaže Jelić iz Kikinde koji je lane odnegovao najtežu bundevu od 288 kilograma, a ove sezone plod je težio svega 195 kilograma. On smatra da je najvažnija ljubav prema poslu, negi i zaštiti useva. Prošla godina je bila sušnija, pa je plod bio teži, a Jelić ukazuje da je ove sezone bilo hladnijih perioda koji su usporili rast, posebno u njivskim uslovima u kojima on gaji bundeve.
Inače rekord sa najtežom bundevom na “Danima ludaje” drži od 2014. godine Milan Desnica iz Savinog Sela koji je uzgajio bundevu tešku 507 kg.
U tradicionalnoj lalinskoj nošnji Kikinđanin Branislav Cucić Cule redovno staje na ludaje da vidi varoš celu.
- Što se tiče doručka, ili što mi banatski kažemo labrca, to se samo poboljšava, na trpezu stižu samo kvalitetniji proizvodi. Malo menjamo i enterijer, da ne bude monotono... – pojašnjava Cule.
A trpeza prava paorska, kakva je oduvek u ovom kraju Banata.
- Slanina i šunka su od mangulana, švargla i krvavica su isto naši domaći proizvodi, cipovka je zamešena kod kuće i pečena u paorskoj peći. Sve je pravo, onakvo kao što se nekad na salašu i paorskoj kući hranilo. Takva hrana je održalo nas Laloše od tuberkuloze i drugih boleština, odmaralo nas od rada – naglašava Branislav Cucić Cule, dok njegov prijatelj Miodrag Munćan Draganče iz Iđoša, znan kao Banatski Betoven, što zna najbolje da zasvira na buretu, pre fruštuka za poboljšanje nudi domaću rakiju žutu kao dukat…
Domaćice iz Etno građanskog udruženja “Suvača” spremile su razne đakonije, a predsednica Radojka Vujadinov, veli da se “Dani ludaje” uvek čekaju sa radošću, a da bez žena ovog i drugih udruženja ne bi moglo biti tako bogate trpeze.
Pored degustacije gurmanluka u Kikindi je od četvrtka bilo više gastronomskih, kulturno zabavnih i sportskih dešavanja. Između ostalog posetioci su mogli da vide karving majstorije Pavela Hrćana iz Kisača, u rezbarenju povrća i voća, koji je pokazao da su bundeve veoma pogodne za njegove majstorije.
- Karving potiče sa Tajlanda, gde je 700 godina stara tradicija rezbarenja voća i povrća, širila se preko Japana, došla do Evrope pa stigla i do nas i ima nas desetak majstora. Prilika je da pokažemo kako se rezbari, a pošto su “Dani ludaje” imamo priliku da pokažemo našu umetnost na plodovima ludaje. Za početak sam uradio Kikindu i Lalu na ludaji, kao zaštitni znak ove manifestacije i za ovaj deo Banata – kaže Pavel Hrćan koji je kuvar po struci i sam je sebe usavršavao sve do dobijanja švajcarske licence za radove i trud koji ulaže u ovoj umetnosti u gastronomiji.
Užitaka na “Danima ludaje” ima za sve uzraste, a što se zabavnog dela tiče, domaćini su se potrudili da obezbede gostovanje renomiranih bendova i estradnih zvezda sva četiri dana manifestacija, koja se završava u nedelju.
Milorad Mitrović
Projekat „Kikinda objektivno” realizovala je „Panonija media” u saradnji s „Dnevnikom”.Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat