Nova kultura vode: U čast Tiskog cveta cvetaju festivali
KANJIŽA: Cvetanje reke Tise, prirodni fenomen koji fascinira, zaista je nepredvidiv. Lane je Tisa počela da cveta na Svetski dan zaštite životne sredine 5. juna i u ovo vreme je već precvetavala, a ovih dana od Tiskog cveta još ni traga, ni glasa.
Voda Panonske princeze nabujala je zbog silnih kiša, a lepršavi insekt iz porodice vodenih cvetova, latinskog naziva Palingenia longicauda, pritajio se u glinovitim staništima rečnih obala i čeka.
Zna Tiski cvet da iznenadi njegove poklonike, ljubitelje prirode i turističke poslenike, koji su poučeni lanjskim ranim cvetanjem Tise, dali svoj doprinos da festivali u čast Tiskog cveta već cvetaju.
Festival cvetanja Tise u Kanjiži je priređen u petak, u okviru projekta prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, nazvanog Culstream, ili - Nova kultura vode! U “Novu kulturu vode” reka Tisa se uklopila još odavno, jer je vekovima važan vodotok kroz srce Panonije. Odvajakada tu povezuje narode i život im znači, jer je indikator čiste i zdrave vode. Na realizaciji projekta Nova kultura vode, zajendički interes i ciljeve su našli partneri iz Segedina, Kanjiže i Sente.
“Nova kultura vode” iznedrila je u Kanjiži filmski festival “Lepa Tisa i ostalo”. Filmovi o reci Tisi, nepredvidivim čarima posebnog plavetnila i drugih nijansi, pa čudesnom ljubavnom plesu lepršavih insekata Tiskog cveta svilenkastih krila, na vodenom ogledalu u smiraj dana, itekako predstavljaju izazov za stvaraoce. U iščekivanju cvetanja reke, Festival cvetanja Tise u Kanjiži je trajao jedan dan, a pored prikazivanja filmova o Tisi i okruglog stola stvaralaca u samom gradu, u predvečerje je na obalu reke na Štradnu bilo snimanja krajolika Tise iz vazduha, stvaralačkih radionica za decu…
Kada je Tisa počela ponovo da cveta, nakon što se Tiski cvet oporavio od usporenog toka i zamuljenih obala izgradnjom brane kod Novog Berčeja, Kanjižani su prvi fenomen Tiskog cveta izdigli na viši nivo, skrećući pažnju šire i stručne javnosti da je insekt lepršavih krila i kratke ljubavne igre na površini reke, dragocen indikator biodiverziteta reke Tise, koji se može iskoristiti kao mamac za turiste sa strane i postati brend. Utisak sa cvetanja Tise, vele Kanjižani, može se meriti lepotom duge ili Nijagarinih vodopada, ili osećajem prve ljubavi!
Nadovezali su se odmah turistički poslenici Novog Bečeja i Sente, gde su takođe ustanovili festivale povećene cvetanju Tise. Novobečejci su ovog vikenda manifestaciju priredili pod sloganom „Tisa cveta i ovog leta“, nastavljajući da podgrevaju uvreženu legendu o tome da cvetanje Tise pomaže u ostvarivanju ljubavnih želja - puštanjem ljubavnih svećica na liciderskim srcima.
Legenda kaže da se u vreme cvetanja Tise, onima koji puste zapaljene svećice na liciderskom srcu, ispunjavaju ljubavne želje. Novobečejci uveravaju znatiželjnike, koji dolaze na Tisu u njihovoj varoši, da ih možda baš tu negde čeka ljubav! Na ponudu u čast cvetanja Tise nadovezala se etnoulica, vožnja karucama, plovidba čamcima i brodićima na reci, ali i drugi ugođaji, poput jahanja novobečejskih ždrebaca. Za ljubitelje romantike i dobrog provoda, dok se iščekuje da se na površini reke pojave lepršavi insekti Tiskog cveta, uvek je privlačan večernji rok koncert i vatreni performans na vodi.
Lane je cvetanje Tise poranilo u odnosu na prethodne godine, pa su u iščekivanju da će se fenomen desiti u to vreme festivali poranili pre prirodnog fenomena na dobroćudnoj i nepredvidivoj reci. Da li je već u Aziji procvetala Žuta reka, Huanho, jedina na kojoj je opstao čudesni insekt iz porodice vodenih cevtova, nema vesti. Znanci sa društvenih mreža koji još nisu bili na cvetanju Tise odavno su počeli da se raspituju kada će cvetanje, jer bi želeli da dođu, a oni koji su stalno na reci, poput strastvenih pecaroša, ne usuđuju se da prognoziraju kada će krenuti invazija Tiskog cveta na površinu reke, uzvodno od Kanjiže kod Šlajca, ili na nekom drugom lokalitetu gde se u glinovitoj obali pre nego što izlete skrivaju larve Tiskog cveta. Znatiželjnike upućujem na Čabu Šarnjaija, vlasnika katamarana “Tisin tango” ukrašenog drvenim skulpturama Tiskog cveta, koji je stalno na reci i prvi daje “dimne signale” na društvenim mrežama, kada krenu Tiski cvetovi.
Tiski cvet čeka svoj trenutak, a s obzirom da je vodostaj Tise znatno viši nego lane i voda u reci znatno hladnija, biolog Jožef Gergelj iz Sente i dobri poznavaoci prilika na Tisi, kažu da treba biti strpljiv i čekati. Gergelj potseća da se cvetanje Tise najranije se dešavalo lane, već prvih dana juna, a najkasnije 26-27. juna, kada je vodostaj reke 2007. godine bio izuzetno visok, a voda hladna. Za izlazak Tisinog cevta iz glinovitih staništa potrebno je da voda dostigne bar 20 stepeni Celzijusa.
Niko ne zna tačno da predvidi kada će početi cvetanje Tise. To je tako priroda uredila. Kada se pojave prvi insekti na površini, što mi zovemo predcvetanje, potraje i do desetak dana dok ne počne glavno rojenje, ono pravo cvetanje, ali iščekivanje uvek donosi novo uzbuđenje, veli iskusni pecaroš i ljubitelj Tise Andraš Tot iz Kanjiže, napominjući da ljude iz potiskih mesta cvetanje reke uvek ispunjava radošću i ushićenjem.
A, kada cvetanje krene, biološki ritam Tiskog cveta je uvek isti. Izlazak larvi počinje najčešće oko 18 sati, a da li će biti rojenja može se primetiti i izdaleka, jer izlazak Tiskog cveta na površinu prate jata galebova i drugih ptica.
Za tri godine bitisanja u obliku larve, nakon 15 do 20 presvlačenja, insekti Tisinog cveta pojavljuju se na površini reke, da bi dočarali prirodni fenomen koji je u Evropi opstao samo još na Tisi.
Milorad Mitrović