Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nikolići iz Kulpina traže legalizaciju svojih oronulih kućica

07.06.2017. 17:33 17:40
Piše:
Foto: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

KULPIN: Da bi se stiglo do Nikolića, kod samog kraja jedne asfaltirane kulpinske ulice koja vodi do njiva, potrebno je skrenuti levo, pa zemljanim putem u produžetku stiže se do tri oronule kućice, u kojima u siromaštvu i krajnje nehumanim uslovima, žive tri porodice – devetnaest duša.

Romska porodica Nikolić koja je tu nastanjena živi bez vode, bez kuhinje i kupatila sa jednim priključkom za struju, a s obzirom na to da stara kuća sa zemljanim podom prokišnjava, neretko su u blatu do kolena čak i kad su unutra.

Vesela dečica istrčala su pred kola ekipe „Dnevnika” koja je tu došla na poziv majke i bake Natalije Nikolić koja se svom snagom bori da svojoj porodici obezbedi mesto pod suncem.

“Nedavno nam je skoro pola plafona palo na pod, a evo već pet godina molim nadležne u opštini Bački Petrovac da mi izađu u susret makar sa legalizacijom ovih objekata. Na taj način bi mi mogli možda neke stvari i sami da saniramo“, počinje priču Nikolićeva zabrinuta da se plafon ne obruši na neko od dece i skreće nam pažnju da to može svakog momenta da se desi.  

Natalijina porodica ovde je od pre 12 godina, a pre toga ovu kuću na opštinskom zemljištu Mesna zajednica dala je rođacima njenog muža. Ona kaže da je pre pet godina bio jedan opštinski službenik na terenu da snimi situaciju i da joj je on rekao da ne sme ništa da dira na kući dok se proces legalizacije ne završi, a do dana današnjeg ništa se nije rešilo. Čak su ona i njen muž sa deponije dovlačili cigle da sami nešto urade, ali su ih nadležni iz opštine Bački Petrovac zaustavljali u više navrata.

“Obraćala sam se bivšem predsedniku opštine, sada zovem aktuelnog, jednostavno ne žele ni da nas pogledaju. Ne tražimo mi nešto veliko nego bar malo da se pobrinu za nas Rome koji smo ovde“, ističe Nikolićeva.

Po njenim rečima, uglavnom žive od socijalne pomoći i dečijih dodataka, a jedino radi njen suprug i to povremene fizičke poslove od kopanja do zidarskih poslova, iako kako kaže Nikolićeva, on ne bi smeo da radi tako nešto jer je dijabetičar.

Novca ima taman za dva dana života, kaže Nikolićeva, jer od svojih osmoro dece još uvek školuje dvoje, devojčicu koja je sedmi razred i dečaka koji završava osnovnu i trebao bi da upiše srednju, ali ne zna da li će moći da finansira njegovo školovanje. Kada je reč o vodi, ona kaže da imaju jednu ručnu pumpu odakle crpe vodu za piće, kupaju se na kanalu, a pored kanala imaju poljski klozet. Hranu spremaju na jednom starinskom šporetu na drva koja skupljaju na kanalu i „sitno što otpadne” u okolnoj šumi, a imaju i par koka nosilja.

“Kada padne kiša, šta ću, sklonim se sa decom malo negde u stranu gde ne pada i čekam da stane. Kada stane, nastavim sa ručkom ili večerom, ali šta je tu je“, priča Nikolićeva, sa optimistčnim izrazom lica i pored muka u kojima živi.

Preko leta je još i kako-tako, ali problem je kad dođe zima ili jesenji kišni periodi i kaže da joj komšije pomažu koliko mogu u vidu hrane i odeće. Nikolićeva se pita koliko još treba da čeka na legalizaciju ili na bilo kakvu pomoć. U okolini, kako je rekla, ima puno napuštenih kuća pa ako nema šanse za legalizaciju, apeluje na opštinare da im neku od tih kuća ustupe na korišćenje.

Prema podacima koje smo dobili iz Centra za socijalni rad opštine Bački Petrovac, ukupno 118 porodica ostvaruje pravo na novčanu socijalnu pomoć, ali kako je reč o ličnim podacima, nisu saopštili ništa o primanjima Nikolića. Oni sami, ne žale se da im je neko od socijalnih prava uskraćeno, ali o sumama ne žele da govore. U Mesnoj zajednici Kulpin kažu da porodica Nikolić što se tiče njihove kuće spada u kategoriju najugroženijih, ali kada su u pitanju finansije, kažu da ima i gorih slučajeva i da su to mahom stariji ljudi koji ćute i trpe.

Katarina Bačkalić

Foto: S. Šušnjević

Piše:
Pošaljite komentar