Najmlađe sremsko selo još ima kaldrmu
LJUKOVO: Po poslednjem popisu Ljukovo je brojalo 1.600 stanovnika u oko 400 domaćinstava, međutim, kao i u većini sela, broj stanovnika se smanjuje.
Predsednik Saveta Mesne zajednice Radomir Ilić ipak ističe podatak da je 2017. godine u ovom mestu rođeno 30-oro dece. Osnovna škola „Petar Kočić“ je četvorodišnja, a otvoren je i novi vrtić uz pomoć Opštine i Fondacije „Novak Đoković“.
- Vrtić je proširen, a na tom mestu se nekad nalazio učiteljski dom, odmah do škole. Tu je jedno vreme i živela školska domarka, da bi vremenom te prostorije ostale prazne, pa smo odlučili da ih pretvorimo u vrtić, jer ima potrebe. Stavljeni su i novi podovi i plafoni, sve je rekonstruisano dosta brzo, radovi su počeli krajem prošle godine, ali je kvalitetno urađeno- kaže Ilić. - U generacijama dece koja trenutno pohađaju školu, primeti se manja brojnost. Neke porodice su se odselile za Inđiju, Novi Sad, Beograd, pa i inostranstvo.
U selu je malo velikih, pravih poljoprivrednika. Stanovnici ovog mesta pretežno su zaposleni u Inđiji ili su zanatlije, kojih je malo, a u koje i sam spada. On se bavi metalskom proizvodnjom i ima alatnicu.
-Pošto je mlado selo, nemamo velikih poseda. Imamo samo nekoliko poljoprivrednika koji broje veće posede zemlje oko 30 jutara zemlje, drugi broje jutro, dva do pet jutara. Najviše se gaje ratarske kulture, kukuruz, pšenica i duvan je dosta zastupljen, što su doneli ljudi iz Slavonije koji su došli. Oni su znali način na koji se gaji, počeli sa proizvodnjom i to se proširilo. Nekoliko poljoprivrednika isključivo se bavi proizvodnjom duvana- priča Ilić.
Inđija je udaljena na svega nekoliko minuta kolima, tačnije do centra Inđije je pet kilometara. Ljukovčani su poznati po Fudbalskom klubu, imaju i Udruženje lovaca, a posebno su ponosni na crkvu.
- Imamo jedan od najlepših hramova u okolini, koji je fantastično oslikao Rade Sarić. Crkva je urađena uglavnom od donacija i truda meštana. Takođe, dosta dobar fudbal se igra kod nas i u Sremskoj smo ligi. Fudbalski klub ima tri ekipe za sada, a finansije su uvek problem, međutim od Saveza sporta stiže pomoć, ali i od dobrovoljnih priloga meštana koji vole fudbal i sport i pomažu ga- priča Ilić.
Stanovnici sremskog sela dane provode u radnim obavezama i uglavnom su u Inđiji, posebno mlađi.
-Trenutno nije problem da se nađe posao, jer je Inđija privukla dosta stranih investitora i u selu skoro da nema nezaposlenih, nema posao samo onaj ko neće da radi- tvrdi Ilić.
Kulturno-umetničko društvo „Čigra“ iz Ljukova dosta dobro radi, priča Ilić, samo nema puno omladine, jer ona kako stasa, tako odlazi.
-Mogu da ih pohvalim, jer su uvek angažovani, posebno za seosku slavu, a nedavno su obeležili i svoju slavu, te je organizovana manifestacija u tu čast- kaže predsednik MZ Ljukovo.
U selu su asfaltirane dve ulice, koje ranije nisu imale asfaltnu podlogu, a u sklopu projekta uređenja svih ulica na teritoriji opštine Inđija, što je finansirala lokalna samouprava.
-Rekonstruisan je krov na fudbalskom stadionu koji dobro održavamo, a urađen je i parking ispred crkve na inicijativu meštana sela. Imamo dobru saradnju sa predsednikom opštine Vladimirom Gakom i Opštinskom upravom- ističe Radomir Ilić.
Planovi za najmlađe sremsko selo su veliki, jer se u prethodnom periodu nije puno ulagalo, ali ta situacija je promenjena, tvrdi predsednik MZ.
Ljukovo važi za najmlađe sremsko selo. Stanovništvo je skoro stoprocentno srpsko, jer je selo nastalo između dva svetska rata naseljavanjem porodica solunskih dobrovoljaca, upravo u Ulici 1. novembra, u znak sećanja na oslobođenje u Velikom ratu.
- Nakon Drugog svetskog rata bila je sledeća faza, odnosno kolonizacija, da bi se nakon sedamdesetih godina naseljavali i ekonomski migranti. Opet, devedesetih godina imali smo veliki priliv stanovništva iz Krajine i Bosne i Hercegovine – navodi predsednik Saveta MZ Ljukovo Radomir Ilić.
-Sada se ulaže dosta, ali nikada nije previše. Sledi nam da se kaldrma u Ulici 1. novembra presvuče asfaltom i da se proširi Dom omladine. Potrebna nam je i bina za KUD, jer je sala projektovana 70-ih godina i postala nam je mala. Imamo u planu i natkrivanje tribina na stadionu i uređenje oko njega – navodi Ilić.
U seosku ambulantu dolazi samo jedan izabrani lekar, dok se za posete specijalistima odlazi u Dom zdravlja u Inđiju.
-Blizu je, pa to ne predstavlja problem meštanima sela Ljukovo. Kad je reč o problemima, imamo vodovod, ali ne i kanalizaciju, pa su septičke jame sve veći problem. To je velika investicija za ovako malo mesto, a bez pomoći s viših nivoa mi o takvim investicijama ne možemo ni da mislimo, čak ni projekat da uradimo. Trotoari su nam takođe problem, a ove godine će se raditi trotoar u Ulici Nikole Tesle. Reč je o regionalnom putu, pored kojeg idu pešaci, što je jako opasno. Pre dve godine je na jednom delu urađen trotoar, a ove godine će taj posao da se dovrši – najavljuje predsednik seoskog Saveta i dodaje da je urgentno i proširenje seoskog groblja, pa je zemljište za proširenje već predviđeno.
U ovom selu neće se graditi radna zona, zbog blizine Inđije, pa se ovde ne mogu nadati dolasku nekog investitora. Ipak, po rečima Ilića, pojavio se čovek koji se vratio iz Amerike i ima projekat da na ulazu u selo podigne benzinsku pumpu i servis za kamione, pa se očekuje da radovi uskoro počnu.
Maša Stakić