Muzej u Kikindi dobio staro crkveno zvono na poklon
KIKINDA: Narodnom muzeju u Kikindi staro crkveno zvono teško sto kilograma, darovao je predsednik Udruženja građana „Krila anđela” Milan Reljić iz Novih Kozaraca. Zvono je izliveno 1922. godine i do kraja Drugog svetskog rata nalazilo se na katoličkoj crkvi u Novim Kozarcima, a ubuduće će biti izloženo u muzeju i upotpuniće zbirku, jer ova ustanova ne raspolaže sličnim eksponatom.
Potpisivanju ugovora pristustvovao je gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač, a direktorka Narodnog muzeja Lidija Milašinović naglasila je vrednost novog eksponata jer nemaju veliki broj predmeta koji potiču iz okolnih sela.
- Većina zvona sa porušenih katoličkih crkava iz tog perioda su nestala. Zahvaljujući Milanu Reljiću, ovo zvono je preživelo, a naša ustanova trajno će ga čuvati. Zvono potiče iz Zagreba, a napravljeno je u radionici Antona Blazine i ima serijski broj 793. Do te godine, u toj radionici, izliveno je oko 800 zvona - navela je Milašinović.
Posle rušenja katoličke crkve u Novim Kozarcima, crkveno zvono završilo je u Banatskoj Topoli, gde ga je čuvao meštanin Georg Tot, čiji je otac zvono i doneo u Banatsku Topolu. Ovo zvono je Milan Reljić slučajno pronašao 2009. godine.
- Jedno zvono nalazi se u Ruskom Selu, dok je drugo završilo u Banatskoj Topoli, nakon što ga je na otpadu otkupio otac Georga Tota. U njihovom dvorištu je stajalo tridesetak godina. Na kraju smo se dogovorili da se zvono vrati Novim Kozarcima, jer je deo istorije sela. Nisam uspeo u nameri da se zvono vrati na mesto na kom je i bilo, iako sam o tome razgovarao sa tadašnim predstavnicima MZ Novi Kozarci i Udruženja Nemaca iz Subotice. Smatrao sam da to nije naše, a pogotovo ne moje i da ovo zvono neko i traži - ispričao je Milan Reljić.
Naselje Novi Kozarci nastalo je nakon Drugog svetskog rata od dva sela Hajfeld i Mastort, u kome su živeli Nemci. Pri oslobođenju ulaskom Crvene armije, stanovništvo se povuklo sa nemačkom vojskom a katolička crkva je srušena.
M. Mr.