Mlekara poželjan ulagač u Bačkoj Topoli
BAČKA TOPOLA: Većina žitelja Bačke Topole bavi se poljoprivredom, te su shodno tome i velika ulaganja iz opštinskog buyeta opredeljena za ovu namenu. Opština sa 15 mesnih zajednica broji 33.000 stanovnika, a sama Bačka Topola 14.000.
Ovde nije bilo problema sa uzurpacijom državnog zemljišta, potvrđuje predsednik opštine Gabor Kišlinder, a program za poljoprivredu usvojen je još u aprilu, kada je opredeljeno 100 miliona dinara za revitalizaciju zemljišta, uređenja atarskih puteva, vodnog sistema i odvodnjavanja.
Opština je od zakupa poljoprivrednog zemljišta ove godine dobila sumu od 65 miliona dinara, koja će biti uložena u uređenje puteva.
"Iz Pokrajine smo dobili sredstva za izmuljavanje rečice Krivaje i povezivanja rečice Čiker i izmuljavanje u toku tri kilometra kod Bajše u vrednosti 7,08 miliona dinara", kaže predsednik Gabor Kišlinder i dodaje da su šest miliona obezbedili iz sopstvenih sredstava. Ova ulaganja bitna su kako za turizam, tako i za poljoprivredu.
Mladi odlaze iz sela željni znanja, kako bi završili fakultete, a onda traže što bolji posao.
"Nova generacija poljoprivrednika koja dolazi je informatički pismena, što je jako važno, jer će lakše konkurisati za podsticaje i subvencije EU", kaže Kišlinder i dodaje da će lakše dolaziti i do potvrda i papira i samim tim skraćivati proces bavljenja dokumentacijom.
Prema njegovim rečima, kada se reši problem atarskih puteva, jer se ulaže u poslednje dve godine na ovu namenu, kao i u infrastrukturu, radiće se i na privlačenju ulagača u Bačku Topolu.
"Uvek je bilo poznato da je poljoprivreda glavni pokretač, a to je država prepoznala, te je ove godine i Pokrajina najviše novca izdvojila za poljoprivredu", kaže Kišlinder i dodaje da opština planira subvencije u povrtarstvo, granu koja je zapostavljena u ovom kraju.
Samo trećina naselja je pokrivena kanalizacionom mrežom, pa se za dalju gradnju kanalizacije izdvaja 40 miliona dinara iz budžeta.
"Prva faza prečistača je u fazi projekta, koji radi Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, a projekat će se sastojati od tri faze", kaže Kišlinder i dodaje da će prva faza biti skuplja jer se projekat pravi u skladu sa standardima EU, kako bi Opština mogla da konkuriše i za inostrane projekte.
Gradnja u prvoj fazi počeće iduće godine, te se očekuje nakon završetka treće faze da će do 2025. godine Bačka Topola i Bajša imati funkcionalan sistem za odvođenje otpadnih voda.
"Sad pričamo samo o delu grada koji broji 14.000 stanovnika, a pošto su sela udaljena i po dvadesetak kilometara, taj deo će biti pokriven kasnije, zbog velikih sredstava koja moraju da se izdvoje za ovu namenu", napominje Kišlinder.
Ljudi dolaze da se požale
Dan otvorenih vrata je četvrtkom. Tada građani dolaze da kažu predsedniku opštine, prema njegovim rečima „šta ih sve boli“.
"Najviše se žale na socijalne probleme, probleme u zdravstvu"m kaže Kišlinder i dodaje da se za socijalna davanja iz buyeta izdvaja 60 miliona dinara godišnje.
M. Stakić
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Bačka Topola. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)