Mladići iz Jaše Tomića organizovali akciju čišćenja kanala
Jaša Tomić, malo mesto uz granicu s Rumunijom ima oko 3.000 stanovnika koji se još sećaju velikih poplava iz 2005. godine kada se izlio Tamiš i poplavio selo.
Nedugo nakon toga više od 450 meštana je napustilo Jašu iako je država izgradila skoro 400 kuća i skoro isto toliko obnovila. Pored toga kao i u svim malim vojvođanskim sredinama posla nema, pa mladi uglavnom odlaze u gradove. Ipak grupa momaka iz Jaše - Miloš Raič, Živan Suvočarev, Marko Bajus, Jovan Slavković i Nikola Radivoj odlučili su da to promene, urade nešto korisno, ulepšaju svoje selo i daju primer vršnjacima. Oni su organizovali akciju čišćenja kanala Jer i uređivanje starog mosta s početka 18. veka koji se pruža preko njega. Kako kaže Miloš Raič, selo Jaša Tomić ima izuzetno bogatu istoriju ali i prirodu koju ti momci žele da sačuvaju. Tokom akcije skupili su više desetina džakova smeća i uređen je prilaz kanalu. Ipak posla i dalje ima, a za početak planiraju da postave dve korpe za otpatke i tablu na kojoj će biti napisana kratka istorija kao i legenda o mostu.
- Da bi meštani stigli do prelepog šetališta koje je okruženo dudovima i borovima, kao i do sportskih terena, moraju preći preko tog mosta ispod kog protiče kanal Jer – objašnjava Miloš.
- Most služi i kao mesto gde se okuplja omladina ali pošto nisu postavljene korpe za smeće, svi otpaci završe oko mosta i u kanalu. Ta ružna slika smeća i korova koje nekontrolisano raste bio nam je motiv da preduzmemo nešto, te smo se dogovorili da se jednog jutra nađemo i s reči pređemo na dela, a ubrzo su nam se priključili drugari. Bilo nam je potrebno samo dva dana da očistimo kanal i uredimo prostor oko mosta, što nas je podstaklo da očistimo prostor oko i ispod Žutog mosta koji se nalazi na ulazu u selo, a stigli smo i da okrečimo fudbalsko igralište.
Momci skromno kažu da im ništa nije bilo teško uraditi, čak ni ulazak u muljevitu i ustajalu vodu, jer su znali da će njihovo mesto izgledati mnogo lepše nakon akcije. Smeća, grmlja i ruševina od mosta je bilo mnogo, pa su mladići ručno pokupili onoliko koliko su mogli, ali napominju da bi se Jar temeljno očistio potrebna je mehanizacija koju nažalost ne mogu sami da priušte.
- Nastojimo da očuvamo kulturnu i prirodnu baštinu našeg sela, na koju su meštani izuzetno ponosni. To možemo da učinimo tako što ćemo voditi računa o ekologiji mesta koje su najposećenije u Jaši, kao i da uz svaku staru građevinu poput crkve, kamenog mosta, doma kulture stoji tabla s istorijskim podacima i legendom ili zanimljivom pričom koja se vezuje za taj objekat kako bi mladi uvideli da se bogatstvo ne nalazi stotinama kilometara udaljeno nego da je ono u našem malom selu – kaže Miloš Raič. - Ljudi kako u gradovima tako i u selima u našoj državi veoma malo su ekološki osvešćeni i ne shvataju da neodgovornim ponašanjem sve više štete prirodi, pa ukoliko se ovako nastavi ne predviđam svetlu budućnost. Teško mi je da poverujem da se na tom polju naša shvatanja toliko razlikuju od na primer Slovenaca, s kojima smo do pre nekoliko decenija delili državu i od kojih smo udaljeni samo 350 kilometara, a koji su u samom vrhu u Evropi kada se govori o ekologiji i očuvanju životne sredine. Najvažnije je da ne sedimo skrštenih ruku već da preduzmemo nešto i da budemo primer drugima kako se treba ponašati.
Reakcije lokalne samouprave nažalost nije uopšte bilo, iako su se momci nadali da će dobiti makar yakove za smeće ili da će im biti obezbeđen prevoz otpada do deponije. Ipak komšije i meštani prepoznali su inicijativu i obećali su da će im priteći u pomoć u budućnosti, čim ovi mladi čuvari životne sredine ugrabe malo slobodnog vremena i bace se u nove radne pobede.
Most od cigala preko kanala Jer u Jaši Tomiću, preko kog se još uvek odvija saobraćaj, doduše ne i teretni, izgrađen je početkom 18. veka, pa ga je zub vremena ozbiljno nagrizao te se on danas nalazi u lošem stanju, a novca za njegovu popravku se teško može obezbediti. Međutim, momci iz Jaše apeluju da se ipak pronađe neko rešenje za popravku mosta ali da se očuva njegov autentičan izgled, jer koje mesto se još može pohvaliti ćuprijom starom skoro tri veka.
Silvia Kovač