Miholjski susreti sela u Velebitu: Ima načina da se obogati seoski život
VELEBIT/BANATSKO ARANĐELOVO: Miholjski susreti sela u Velebitu, na severu Bačke i severnobanatskom selu Banatsko Aranđelovo, uprkos najavama meteorologa o pogoršanju vremenskih prilika, održani su u subotu po prijatnom sunčanom danu, kakav priliči miholjskom letu.
Susreti su priređeni pod pokroviteljstvom Ministarstva za brigu o selu i uz podršku lokalnih samouprava opština Kanjiža i Novi Kneževac, uz neposrednu organizaciju mesnih zajednica ovih naselja.
Otvarajući manifestacije u oba mesta profesorka dr Zorica Vasiljević, jedna od koordinatorki nacionalnog tima za preporod sela Srbije, ukazala je da se čine napori da se obogati društveni, sportski život stanovnika u selima i neguje tradicija načina života i kulturno–istorijsko nasleđe sela. Ona je navela da ukupan iznos dodeljenih sredstava za ovu manifestaciju od strane Ministarstva i budžeta Republike Srbije u prvom konkursu iznosio 30,5 miliona dinara i da su ta sredstva odobrena za 68 lokalnih samouprava.
– Po svakoj prijavi se dodeljuje maksimalno do 500.000 dinara, a prosečno je po prijavi odobreno 456.500 dinara. Po prvom konkursu učestvuje 961 selo, a nadamo se da će ove manifestacije biti tradicionalne - rekla je Vasiljević.
U Velebitu, naselju u kanjiškoj opštini koje su pre jednog veka, nakon Prvog svetskog rata osnovali solunski dobrovoljci iz Like, manifestacija je bila u znaku negovanja upravo tradicije Ličana. Mladi su se takmičili u ličkim sportskim igrama, u Zavičajnoj kući „Ćemer” upriličena je izložba ćilima, narodnih nošnji i peškira, dok je u Ličkoj kući braće Kravić priređena prezentacija tradicionalnih jela.
Domaćin Miloš Kravić ističe da je čast što je sa svojim bratom Danilom doprinosi da se neguju običaji Ličana.
- Potrudili smo se da predstavimo ono što je tipično za naše ličke korene. To su pre svega lička basa, uštipci, ličke pole krompira i lički kupus sa mesom, takođe i sir škripavac koji se jedino sprema u Lici, koji kada se jede mora da škripi u ustima - ukazuje Kravić.
Zamenik predsednika kanjiške opštine Nebojša Rakić ističe zadovoljstvo što je malo selo Velebit, sa 200 stanovnika uspešno učestvovalo na konkursu kod Ministarstva za brigu o selu.
- Pored kulturno- umetničkog programa, za učesnike su privlačne dečije igre i lički običaji. Raduje nas da je Ministarstvo za brigu o selu počelo da razmišlja na pravi način, kada su u pitanju sela, pa ćemo se truditi da ovakvi susreti budu tradionalni. Lokalna samouprava je u nastojanjima da se udahne novi život uspela da se obezbede što bolji uslovi. Iz Pokrajinskog sekretarijata za kulturu nam je najavljeno da će se uskoro raditi kompletna rekonstrukcija Doma kulture u Velebitu - kaže Nebojša Rakić.
Predsednica novokneževačke opštine Irena Slavković je na susretu u Banatskom Aranđelovu predočila da su sela sa svojim ekonomskim i ljudskim potencijalima oduvek bila oslonac strategje razvoja Republike Srbije.
- Moramo donositi mere kako bi selu vratili mesto koje mu pripada. Krajnji cilj nam je da vratimo život u selo i da selo bude oslonac razvoja. Naše podneblje, koje karakteriše multikulturalnost je, svakako, veoma, značajno i treba negovati i prezentovati tu različitost, kulturu i tradiciju naroda - ističe Irena Slavković.
U programu su u oba sela učestvovali ansambli koji neguju pesme i igre Srba i Mađara. U Velebitu su pored pevačke grupe „Đeram” Srpskog kulturnog centra „Stevan Sremac” iz Sente i folklornog ansambla KUD „Aleksandrovo” učestvovali ansambli KUD „Petefi Šandor” iz Trešnjevca, dok su u Banatskom Aranđelovu nastupali folklorni ansambli KUD „Banat“ i KUD „Tisađeneđe“ iz Novog Kneževca, kao i Tamburaški orkestar „Banatski valc“ iz Kikinde. Članice Aktiva žena iz Banatskog Aranđelova izložile su svoje rukotvorine.
Tekst i foto: M. Mitrović