MAMUTICA KIKA Stare kosti čuvaju životnu priču
KIKINDA: Narodni muzej u Kikindi jedinstven je u svetu jer je redak slučaj da se pronađe tolika količina mamutskih ostataka, odnosno koštane mase na jednom mestu. Mamutica Kika, čija replika je postavljena u dvorištu, a fosilni ostaci unutar muzeja, danas je jedan od brendova Kikinde, i, naravno, omiljena kod dece.
Muzejski vodič Slavica Cvijetić kaže da je pronađeno čak 93 procenata ostataka jednog mamuta i to je bio jedinstven nalaz u Evropi. Kosti su ispričale Kikin život, koji su paleontolozi posle pretočili u priču, a Muzej u film.
– Kada mamuti uginu prirodnim putem, najčešće je to bilo od gladi zbog potrošenih zuba jer nisu više mogli da žvaću – kaže Slavica Cvijetić, a životni vek mamuta bio je maksimalno do 80 godina.
Njihova tela su ostajala na površini i razvlačili su ih lešinari, voda, te su se do sada nalazili ostaci jednog zuba mamuta, kljova ili kost, i teško je bilo izvući mnogo podataka iz tako malo nalaza.
– Naša mamutica Kika završila je svoj život sasvim drugačije. Pretpostavlja se da je upala u živo blato i potonula. Bila je najstarija ženka jer sada znamo da su one vodile svoja krda pošto, da je neka druga mamutica bila starija, ona bi upala u blato, a ne Kika –priča Slavica Cvijetić, i dodaje da je glina u blatu u koje je potonula sačuvala kosti milionima godina.
Kika je pronađena 1996. godine u fabrici „Toza Marković”, gde je i stajala prvih deset godina, da bi od 2006. godine postala deo stalne postavke Muzeja. Tada je urađen i projekat „Kikindski mamut” i napravljena replika od plastične mase u prirodnoj veličini, koja se može videti u dvorištu Muzeja.
– Urađeno je još nekoliko prostorija vezanih za istoriju mamuta, ali i 3D film – kaže muzejski vodič, i dodaje da se pokazalo da je to što su tražili da se mamut postavi u kikindskom muzeju – pun pogodak.
Godišnje mamuticu vidi od 18.000 do 30.000 posetilaca, česte su ekskurzije, ali i porodične posete, Muzej je otvoren i subotom, i ko god se zadesi u gradu, pošto je Muzej u samom centru, prekoputa Gradske kuće, uđe bar da vidi tu atrakciju, ako ne i da pogleda film.
Na 3D filmu posetioci mogu videti informacije o svim vrstama mamuta koje su postojale, u kojem periodu su živeli, ali i život same Kike.
– Na filmu je prikazano čime se Kika hranila, kako su mamuti menjali zube, kojoj vrsti pripada naša mamutica, i zbog toga što mnogo kostiju da mnogo podataka, znamo da je naša Kika stradala u svojoj 65. godini. Znaju se kompletno njene dimenzije, ali i da je rađala mlade, pošto na karlici postoje tragovi. Ljudima je smešno kad čuju da je bolovala od reumatizma i spondiloze, ali tragovi na kostima to sve govore jer stručnjaci mogu do tančina sve da utvrde ukoliko imaju ceo skelet pred sobom, te je na filmu to i prikazano – kaže muzejski vodič, i poziva sve koji do sada nisu, da dođu i pogledaju Kiku, kojoj je Kikinda posvetila i „Mamut fest”, manifestaciju namenjenu najmlađima, ali i svim zaljubljenicima u istoriju.
Maša Stakić
Projekat „Kikinda objektivno” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne odražavaju nužno stavove Grada Kikinde.