Krvnu sliku popravljaju novi investitori
Privredna situacija u Severnobanatskom okrugu nije sjajna, ali je mnogo bolja nego što je bila, ocenjuje v.d. direktora Regionalne privredne komore Severnobanatskog okruga Tibor Horvat.
Prema njegovim rečima krvna slika ovdašnje privrede se popravlja i povoljnija je, jednostavno zbog dolaska novih investitora “Zopasa” i “Mekafora”, ali i činjenice da je lane kikindska industrija građevinskog materijala “Toza Marković” izašla iz stečaja, sa godišnjom produkcijom od 34 miliona komada crepova vraća se na tržište, a ove godine je već imala investiciju za modernizaciju linije za proizvodnju keramičkih pločica.
Horvat za naš list kaže da s druge strane MSK solidno radi, a kako će dalje poslovati zavisi i od poteza Vlade Srbije i privatizacije, jer su za kupovinu zainteresovani kineski konzorcijum “Dong Shinju” iz Hongkonga i japanski gigant “Micubiši”, a u pitanju je preduzeće koje ima izvoz od oko 60 miliona dolara godišnje i u njemu je uposleno 500 ljudi. U poljoprivredi sigurno da će puno značiti dolazak nemačkog “Tenisa” koji u gradnju svinjogojske farme kod Banatske Topole planira ulaganje od preko 20 miliona evra.
"Pokrenulo se nešto i oko slovenačkog “Cimosa”, u čijem vlasništvu je Livnica “Kikinda”. Nadamo se da je najzad gotova dokapitalizacija, jer iako je to bila privatna firma, Slovenija je preko svojih dužničkih banaka ušla u posed i pokušavala da proda. Na kraju se zainteresovao “Paladio finanzaria” iz Italije, ali je od prošlog jula čitav postupak naišao na veliki broj problema. Na kraju je iskrsao problem sa Hrvatskom, koja je ne želeći da budu otpušteni radnici u “Cimosovim” firmama u Hrvatskoj, tražila namirenje ranije nastalog duga koji je narastao na preko 30 miliona evra. Na kraju je “Paladio finanzaria” za 92 odsto udela u “Cimosu” platio svega 100.000 evra, mada su finansijske obaveze bile 110 miliona evra, koje se otpisuju, a transakcija je usledila samo simboličnom sumom, s tim što se novi vlasnik obavezao da investira 35 miliona evra u nastavak rada kompanije. Pogoni u Kikindi su i do sada bili najzdraviji deo “Cimosa”, ne znamo kako će sve odraditi novi menayment, ali bi logično bilo da fabrika u Kikindi nastavi sa radom, jer za razliku od nekih drugih delova “Cimosa” uvek su poslovali pozitivno i bili najzdraviji deo “Cimosa”, pa bi besmisleno bilo zatvarati firmu koja može da ostvaruje profit ", smatra Horvat.
Na sreću francuski “Le Belier” je u svojoj livnici u Kikindi povećao broj radnika na preko 650, ušao je u novu investiciju i planira u novoj fabrici koja se već uveliko gradi i sledeće godine se računa na upošljavanje preko 100 ljudi. Horvat naglašava da je u poslednje vreme bilo dosta ulaganja, a da je vrlo značajno da je gradska uprava dosta radila na dovođenju stranih investitora, a puno znači što se francuski “Mekafor” prebacio iz Sente u Kikindu, gde je podigao novu fabriku sa 50 zaposlenih, sa tendencijom povećanja. Horvat dodaje da je italijanska kompanija “Zopas” koja ima proizvodnju širom sveta, otvorila pogon u Kikindi, pa je “Zopas industries Serbia” uposlio preko 300 radnika sa primanjima iznad proseka i u planu je da prošire kapacitete jer su zadovoljni poslovanjem u Kikindi.
"Pominje se i dolazak “Kalcedonije” u Kikindu, tako da imamo tendenciju dolaska stranih investitora u Kikindu, međutim slabija je zainteresovanost za Čoku i Novi Kneževac. U Čoki je zbog velikog odliva stanovništva u inostranstvo prisutan nedostatak radne snage, pa tako jedan broj Kikinđana putuje i radi u livnicama “Autofleks” i “Staroj livnici Čoka”, pa se trenutno najveća livnica u Srbiji sa brojem odlivaka nalazi u Čoki. Dobro radi kikindski “Grindeks” za izvoz u Rusiju", kaže Horvat.
Za privredu severnog Banata karakterističan je pozitivan spoljnotrgovinski bilans. Već duže vreme vrednost izvoza dvostruko nadmašuje uvoz.
"Naša privreda je pre svega usmerena na izvoz, pa tu i dalje prednjače “Le Belier” koji izvozi preko 95 odtso proizvodnje, zatim “Cimos”, na izvozno tržište vratio se “Toza Marković”, MSK je takođe izvozno orijentisan sa svojom proizvodnjom, takođe “Mekafor”, “Zopas”, iz tekstilne industrije dobar devizni pazar ima kikindski “EMMEPI”, iz Čoke su značajan izvoznik Livnica “Autofleks” i Dunavska industrija “Čoka”, a u Novom Kneževcu Prehrambena industrija “Aleva”. Glavni partneri u izvozu su nam zemlje sa područja EU, pre svega Nemačka, Mađarska i Rumunija ", kaže Horvat.
Prehrambena industrija u Kikindi, na žalost, je posrnula i u konstantnom je padu, iako se prema rečima Horvata, u jednom trenutku činilo da se uzdigla.
U stečaju je bila konditorska industrija “Banini” pa ju je kupila crvenačka “Jafa” i očekuju je bolji dani, pre toga problema je bilo u PIK Kikinda, fabrika za preradu povrća “Prima” je u postupku privatizacije menjala vlasnike i završila u stečaju. Određenih problema imao je i “Kikindski mlin”, koji sasvim solidno radi, međutim, preko zrenjaninskog “Dijamanta” i beogradskog “Frikoma” su deo velikog sistema hrvatskog “Agrokora” zahvaćenog velikim problemima.
M. Mitrović