Kotrljanje ravnicom: Mini mlekara u Malim Pijacama
Kravama muzarama, spravljanjem sireva i drugih mlečnih proizvoda porodica Šarkanj bavila se još dok je obitavala u salašarskom rejonu Uštorka, negde između Malih Pijaca i Oroma na severu Bačke, a njihovi proizvodi su kupce imali na subotičkoj pijaci.
Roditelji Jenea Šarkanja, koji od 2002. godina u Malim Pijacama ima u vlasništvu “Mini mlekaru” i proizvode prepoznatljive lokalne robne marke Šarkanj, ovde su se preselili tri decenije ranije, pa nastavili da se bave mlekom i mlečnim proizvodima.
U poslu kojim su se njegovi otac i majka Ištvan i Iboja Šarkanj predano decenijama bavili, Jene je bio prisutan od malih nogu. Odrastao je na salašu, kasnije po preselenju u selo je završio zanat za tv-mehaničara, potom prekvalifikovao za pogonskog električara i radio na silosu u Malim Pijacama.
- Mogu reći da sam u mlekarstvu od malena, bavio sam se i svojom strukom, ali sam sve ostavio i nastavio porodičnu tradiciju. Mini mlekara je stasala kao porodična firma u kojoj je uz članove porodice, uposleno još šestoro ljudi, ali ona je i važan oslonac poljoprivrednim gazdinstvima iz Malih Pijaca i okoline koji se bave mlečnim govedarstvom - ističe Jene Šarkanj.
Salaš na Uštorki, je za Jenea u dečačkim danima bio centar sveta iako se u lepoti salašarske idile mukotrpno radilo, kako kaže, bilo je i trenutaka kada se uživalo...
Od prerade mleka u domaćoj radinosti iz sopstevnog gazdinstva Jene je malo većim korakom krenuo dalje, pa sada porodična mlekara svakodnevno otkupljuje i prerađuje 10.000 mleka od proizvođača iz Malih Pijaca, Malog Peska i Hajdukova.
- Proizvođali isporučuju kvalitetno mleko, a velika je prednost što su svi proizvođači iz okoline pa se za sirovine ne mora ići daleko. Cena mleka je uvek prosečna i zavisi od kretanja na tržištu, danas ovako, sutra onako, ali je najvažnije da bude na obostrano zadovoljstvo i proizvođača mleka i nas prerađivača - kaže Šarkanj.
“Mini mlekara” Jenea Šarkanja otkupljuje mleko od oko 45 proizvođača, a on uverava da se u porodičnoj mlekari u Malim Pijacama proizvodi - najbolji sir na svetu. Proizvodi se punomasni polutvrdi sir, pa punomasni polutvrdi dimljeni, topljeni sir za mazanje, kisela i slatka pavlaka i jogurt. Uverili smo se degustirajući, pa otuda sasvim razumljivo što proizvodi “Mini mlekare” iz Malih Pijaca imaju mušterije na severu Vojvodine od Sombora, Subotice, Kikinde pa do Ade…
- Prerada mleka kao i kod svih drugih manjih prerađivačkih kapaciteta nije jednostavna ni laka. Svakodnevno treba voditi računa o dopremanju mleka od proizvođača, organizovati preradu i plasman. Uspevamo u tome, jer posle 16 godina još smo tu i radimo, da su uslovi izvesniji, što se nas tiče ne bi bilo problema da se dalje razvijamo. Konkurencija na tržištu je velika i ne smeta nam, nego nas tera da svakim danom budemo bolji - naglašava Šarkanj.
Kod plasmana proizvoda iz “Mini mlekare” vlasnik Jene Šarkanj smatra da je međusobno poverenje važnije od potpisanog ugovora. On kaže da bez ikakvog pismenog ugovora isporučuje robu nekim većim supermarketima i nema problema sa naplatom, a on se trudi da sireva i drugih proizvoda bude uvek dovoljno.
- Oslanjam se na poverenje. Ako ja nešto hoću da kupim, odem i kupim, platim i tu više nema kikakve diskusije. Međutim, ako hoćeš da robu plasiraš u neki veći trgovinski lanac, oni ti ponude ugovor sa jako puno obaveza koje treba da ispuniš, oni skoro da nemaju nikakvu obavezu, a i ono što obećaju ili se obavežu, ne pridržavaju se. Zbog toga sarađujem samo sa onima koji su od reči i poverenja, a s onima koji se ne drže onoga što obećaju neću da radim - napominje Šarkanj.
Za razliku od ranijeg perioda kada se u domaćinstvu porodice Šarkanj mleko proizvodilo i prerađivalo, pa i mlečni proizvodi na malo na pijacama razmeravali i prodavali, Jene Šarkanj se opredelio da odustane od proizvodnje mleka i posveti se samo razvijanju prerade u “Mini mlekari”.
- Nemamo više proizvodnju mleka iz jednostavnog razloga što jedan čovek ne može na dva konja istovremeno da sedi, jer će pasti negde između. Uverio sam se da mlekara zahteva da sam stalno prisutan, da osećam svaki trzaj, svaki problem kada iskrsne da odmah mogu da ga rešavam. Isto je tako i na farmi. Ako neko ima veći broj krava muzara domaćin uvek mora biti tu da može odmah da reaguje kada zatreba - objašnjava Šarkanj.
Kapacitet “Male mlekare” nije toliki da bi se veća količina sireva mogla ponuditi za izvoz, ali sirevi iz Malih Pijaca stignu na trpeze u inostranstvo. Pošto je veći broj žitelja iz Malih Pijaca otišao da radi i živi u inostranstvu, kada dođu u zavičaj obavezno ponesu koji kotur sira iz mlekare porodice Šarkanj, bez obzira što tamo gde sada žive i rade ima u ponudi mnogo vrsta sireva, ovaj iz zavičaja im je najukusniji.
Tekst i foto: Milorad Mitrović