Kod Bačke Topole je najčistije panonsko jezero
BAČKA TOPOLA: Bačkotopolsko jezero ima najčistiju površinsku vodu prema istraživanju Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Lokalna samouprava je ove godine uložila par miliona dinara u uređenje plaže, a prema njihovim informacijama sve je više posetilaca iz okolnih opština koji dolaze da uživaju u jezeru dugačkom sedam kilometara.
Predsednik Skupštine opštine Bačke Topole Saša Srdić kaže da je ovo mesto česta lokacija za mnoge manifestacije, a neretko građani Bačke Topole prave celodnevne izlete nadomak jezera u hladu visokog drveća.
-Uredili smo i stazu tucanikom oko celog jezera, a iako je prošla sezona, okolina jezera se uređuje stalno- kaže Srdić. -Izuzetno je važno očuvanje jezera, jer je jezero deo zaštićenog prirodnog područja „Bačkotopolske doline” i spada u red najčistijih i najlepših jezera Vojvodine.
Srdić je ranijih godina bio član Gradskog veća zadužen za zaštitu životne sredine i pokrenuo više projekata kada je reč o očuvanju prirode. Pošto je bio radni dan, društvo na jezeru su nam pravili samo labudovi. Na jezeru se nalazi sedam drvenih molova, ali ima i dosta privatnih priveza za čamce.
- Imamo puno pecaroša na jezeru, ali i vikendice u okolini. Ljudi su napravili i molove na kojima pecaju, dok je s druge strane jezera nadomak šume objekat u kojem radi umetnička kolonija. U pitanju je IPA projekat, prekogranične saradnje - kaže Srdić. -Kolonija ima i salu i osam soba koje koriste umetnici.
Odluku o zaštiti Parka prirode „Bačkotopolske doline” Skupština opštine Bačka Topola usvojila je pre dve godine nakon odobrenja Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Bačkotopolsko, nekada poznato i kao Zobnatičko jezero, smatra se jednim od bisera nekadašnje Panonske nizije, te je ova odluka obradovala ekologe, zaštitare prirode, građane Bačke Topole, ali i ribolovce, jer je krivolov bio čest na jezeru. Otkako je jezero zašićeno, krivolova je mnogo manje. Jezero je formirano 1976. godine u dolini rečice Krivaje površine 226 hektara, dok se Park prirode danas prostire na 522 hektara sa zaštitnom zonom od dodatnih 1.566 hektara i upravljanje je povereno Javnom preduzeću za građevinsko zemljište i prostorno planiranje opšine Bačka Topola.
U ovom području registrovano je 148 vrsta ptica od kojih se 75 gnezdi na zaštićenom području. Posebno se ističu vodeni bik, barski petlić, njorka, modrovoljka. Značajna je i mešovita kolonija mrke čaplje i gaka. Lov na vodene ptice više nije dozvoljen, a molovi koji nisu u skladu za zaštitom prirode biće uklonjeni. Jezero je bogato šaranom, smuđem, amurom, somom i belom ribom i dozvoljen je sportski ribolov u sezoni.
M. Stakić