Knjiga Dejana Ristića predstavljena u Titelu
TITEL: Kad se prvo izdanje neke knjige za nepuna tri meseca proda u, za naše prilike, neverovatnih 6.000 primeraka, to je samo po sebi dobra preporuka.
Izdanje „Mitovi srpske istorije”, istoričara Dejana Ristića, koje je objavila „Vukotić media” predstavljeno je Titeljanima u organizaciji Narodne biblioteke „Stojan Trumić”.
Govoreći o potrebama naroda da stvara mitove, istoričar Dejan Ristić, istakao je da Srbi nisu u tome usamljeni. Mitove imaju svi narodi sveta, a karakteristično je to da ljudi radije veruju mitovima nego istorijskim faktima. On je u knjizi izdvojio dvadeset najčešćih mitova ukorenjenih u biću srpskog naroda, od nemanjićke Srbije do najnovijeg doba. Iz knjige možemo saznati istine i zablude o Kosovskom boju, o zlatnim kašikama i viljuškama kojima se navodno 1189. godine služio srpski župan Stefan Nemanja prilikom susreta sa rimskim carem i nemačkim kraljem, Fridrihom Barbarosom, o Dolini jorgovana, o Skadru na Bojani, o sudbini vojvode Petra Bojovića po dolasku komunističke vlasti, o epitetu Veliki koji su nosili trojica srpskih vladara, te zašto nema petokrake na Titovom grobu...
Autor podseća i na neke opšte poznate činjenice, koje padaju u drugi plan, poput one da su epske pesme kakve poznajemo, nastale mnogo posle Kosovskog boja, pa su često pomešane činjenice i pesnička imaginacija. Tako je skoro potpuno zaboravljen Drugi kosovski boj, iz 1448. godine kada je mađarsko-srpski junak, Janoš Hunjadi - Sibinjanin Janko, poveo mađarsku vojsku ojačanu vlaškim odredima u boj protiv Turaka. Đurađ Branković, drugi sin Vuka Brankovića ocenio je da su Turci prejaki i odbio je da se priključi Hunjadiju.
Priča o Dolini jorgovana za Jelenu Anžujsku je sasvim nov mit, nastao 1991. godine kada je poznati srpski pisac Tiodor Rosić, tu priču u potpunosti izmislio i obajkovio. Priča je još uverljivija jer je napisana arhaičnim srpskim jezikom. Bez obzira na istorijske činjenice, u Kraljevu su munjevito reagovali, pa je tako nastala predivna manifestacija „Dolina jorgovana”.
Priča da su komunističke vlasti tukle čuvenog vojvodu Petra Bojovića i da je on umro od posledica te torture, je takođe neistinita. Istina je da je da su ga u novembru 1944. pozvali na razgovor i zadržali ga tri dana, nakon čega se vratio kući bez ikakvih vidljivih tragova nasilja.
„Istoričari pišu za one koji žele da znaju, a publicisti za one koji žele da veruju!”- ponovljene su i ovom prilikom, reči profesora Radivoja Radića, sa beogradskog Filozofskog fakulteta.
Tekst i foto: S. Diklić