Kikindska suvača u projektu prekogranične saradnje
KIKINDA: Konzervacija i restauracija kompletnog drvenog mehanizma Suvače u Kikindi i dogradnja novih sadržaja za obogaćenje turističke ponude finansiraće se u okviru projekta „Mlinovi koji melju, putevi koji spajaju” sredstvima Evropske unije, obezbeđenim preko INTERREG IPA programa prekogranične saradnje Mađarska–Srbija.
Pomoćnik gradonačelnika Kikinde Šandor Talpaji ističe da je projekat plod saradnje bratskih gradova Kiškunfeleđhaze iz Mađarske i Kikinde, ukupne vrednosti 437.600 evra, da je nosilac projekta grad Kiškunfeleđhaza gde će biti obnovljena vetrenjača.
Direktorka Narodnog muzeja Kikinda Lidija Milašinović na predstavljanju projekta naglasila je da je toj ustanovi za konzervaciju i restauraciju drvenog mehanizma Suvače, dogradnju novog objekata u dvorištu, u kome će se prodavati suveniri i održavati radionice, postavku izložbe u mlinarevoj sobi, kao i za instaliranje video nadzora i alarmnog sistema opredeljeno nešto više od 101.000 evra.
Projekat „Mlinovi koji melju, putevi koji spajaju” započeo je 1. marta, a trajaće do 31. marta naredne godine. Milašinović dodaje da će se značajan deo sredstava utrošiti i za uvođenje struje, vode i kanalizacije, te da će nakon obimnih radova i novih sadržaja Suvača konačno turistima postati dostupnija.
- U toku radnog vremena posetioci će moći da posete Suvaču i saznaju sve o jedinom sačuvanom mlinu na konjski pogon u Srbiji. Članicama udruženje žena, ali i našim preduzetnicima, ovaj prostor dovoljno je inspirativan za realizaciju njihovih projekata. To će oplemeniti turističku ponudu Suvače i našeg grada - ukazala je Milašinović.
Kikindska Suvača, mlin za žitarice na konjski pogon, jedna je od tri preostale u ovom delu Evrope. Izgrađena je 1899. godine, a taj svojevrsni spomenik narodnog graditeljstva ima status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju. U Kikindi je 1847. godine radila čak 51 suvača, a u tadašnjem Velikokikindskom dištriktu čak 252. Pored kikindske sačuvane su još samo suvače u mađarskom mestu Sarvašu i Otoku (Hrvatska).
Projektom „Mlinovi koji melju, putevi koji spajaju” uz nosioca projekta mađarski grad Kiškunfeleđhazu, pored Kikinde i Oroma iz opštine Kanjiža iz naše zemlje, obuhvaćeni su još Hodmezervašarhej i Opustaser iz Mađarske. U Oromu su predviđena ulaganja u kompleks vetrenjače i program „Festival vetrenjače”.
- Želja nam je da stvorimo zanimljivu međunarodnu turističku rutu, s akcentom na sačuvanim i rehabilitovanim mlinovima - kaže Šandor Talpai.
Prezentaciji projekta prisustvovali su i mađarski partneri. Menadžerka projekta Kristina Ferenci navela je da će oni rekonstruisati vetrenjaču u dvorištu muzeju u Kiškunfeleđhazi.
- Svi naši dosadašnji zajednički projekti pokazali su se svrsishodnim i vrednim svake pažnje. Kikinda nije samo naš bratski grad nego i dobar partner. Prijateljstvo sa Kikindom traje već 20 godina i Grad Kikinda se pokazao kao odličan partner u svim projektima – naglašava Kristina Ferenci.
M. Mitrović