Kamp bez granica kraj Tise u Kanjiži
KANJIŽA: Srednjoškolci iz osam vojvođanskih škola učestvovali su na četvorodnevnom „Kampu bez granica”, koji je priređen prvi put u Kanjiži. Na Štrandu na obali Tise 80 mladih,
gimnazijalaca iz Bečeja, Zrenjanina, Kovačice i Kovina i srednjih stručnih škola iz Žablja, Novog Sada, Subotice i Kanjiže družilo se uz sportska takmičenja i edukativno-zabavne radionice.
Kamp organizuje Centar za mlade „Ana i Bastijan” iz Kanjiže pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine, koji je pružio finansijsku, tehničku i logističku podršku. U pitanju je pilot projekat koji se prvi put uvodi kao deo krovnog projekta „Afirmacija multikulturalizma i tolerancije u Vojvodini”, umesto dosadašnjeg „Kupa tolerancije”.
- Specifičnost kampa je što deca nisu predstavljala svoju opštinu ili školu, nego smo ekipe određivali žrebom, tako da je svaka mešovita po polnoj i nacionalnoj strukturi i iz različitih gradova. Cilj je da mladi, čiji su maternji jezici različiti, pokažu jedni drugima, a i odraslima, da jezička i nacionalna šarolikost nisu prepreka za bliskost, druženje, sklad, ljubav i prijateljstvo - naglašava predsednica Centra za mlade „Ana i Bastijan” Marijana Bede.
Srednjoškolci su se nadmetali u različitim veštinama i igrama, koje je specijalno za ovaj projekat osmislio Manuel Srbin iz Novog Sada:
- Takmičari iz timova se do dolaska u Kanjižu nisu poznavali, pa je osnovna zamisao da se deca upoznaju, druže i stvaraju timski duh. Sami su davali nazive timova poput „Gibanice”, „Skakavci” i slično, a igre u kojima su se ogledali su podsticajne za kreiranje zajedništva i zabavu.
Najboljima je na završetku priznanja uručio potpredsednik Pokrajinske vlade i resorni sekretar Mihalj Njilaš, a članovi pobedničke ekipe „Avatari” i pobednici u fer-pleju „Žutoborci” idu na nagradno putovanje u Španiju. Gimnazijalka Ljiljana Lale iz Zrenjanina je prvi put boravila u Kanjiži, svidelo joj se a imala je sreću da se nađe i u pobedničkoj ekipi „Avatari”: - Takmičenja su bila jako zanimljiva, napeta i uzbudljiva, zato što su nam za petama stalno bili „Žutoborci”, ali mi se dobro uklopili kao tim, nismo se dali i borili smo se do poslednjeg daha, pa smo ostvarili svoj cilj da idemo na nagradno putovanje u Španiju - zadovoljna je Ljiljana Lale.
Gabrijela Poljak iz Bečeja kaže kako su se u ekipi međusobno sporazumevali na srpskom i mađarskom, a u situacijama kada to nije bilo moguće, potezali su i engleski jezik. Kada je društvo dobro i voljno, nema prepreka za sporazumevanje, nađe se načina, poručuje Gabrijela Poljak.
M. Mitrović