Izložba „Ritam spirale” o bronzanom dobu stigla u Bečej
BEČEJ: Posle premijernog izlaganja pre dve godine, povodom Međunarodnog dana muzeja, u matičnom Gradskom muzeju Sombor, arheološka izložba „Ritam spirale“ obišla je Sentu, Vršac i Pančevo, da bi ovih dana stigla u Bečej.
- Značaj aktuelne izložbe je što valorizuje bronzano doba, period od 15. veka pre nove ere, obično asocira na Troju, Ilijadu, Mojsija, Stari Zavet, ali ni naši predeli ne zaostaju po atraktivnosti u tom periodu – kaže kustos arheolog Gradskog muzeja Bečej Raško Ramadanski. - Iako je izložba malog formata, to ne umanjuje njen značaj. Jer, putem eksperimentalne arheologije, izrade replika nakita i kostima, naslućujemo neke funkcionalne aspekte, elemente za koje pre nije bilo objašnjenja.
Prisutne na svečanom otvaranju izložbe „Ritam spirale“ u Bečeju pozdravio je direktor Gradskog muzeja Bečej Akoš Tojzan, a autorka izložbe, viši kustos arheolog iz Sombora Anđelka Putica, približila je vreme koje determinišu izloženi eksponati sa iskopavnja u Kolutu pre sedam decenija.
Na izložbi je predstavljen nakit kulturnog kompleksa poznatog kao Higelgreber, odnosno Kultura grobnih humki, srednjeg bronzanog doba. Zahvaljujući konzervatorskim zahvatima saradnika beogradskog Instituta za konzervaciju, konzervatora Danijele Jovanović i arhitekte Marka Aleksića, dizajnera za testil i odeću Olivere Damjanović, te izradi kopija nakita akademskog umetnika Dimitrija Čelića, posetioci izložbe dobijaju jasniji izgled ženskog i muškog kostima iz perioda srednjeg bronzanog doba, odnosno sjaj i formu nakita raspoređenog po telu i odeći.
Atraktivna izložba je otvorena do 14. aprila i prilika je ovo da se Bečejci, pogotovo školarci, putem arheološke priče bliže upoznaju s (ne)poznatim periodom drevne prošlosti.
V. Jankov