Iščekivanje čarolije čudesnog cveta na reci Tisi
KANJIŽA: Baš kao varljivi i nepredvidive vremenske prilike, nepredvidiva je i pojava lepršavih insekata Tiskog cveta koji dočarava jedinstven prirodni fenomen cvetanja reke Tise.
Cvetanje Tise u ovo vreme nestrpljivo iščekuju ljubitelji reke i njenog prirodnog miljea, ali čudesni Tiski cvet na površinu vodenog ogledala Panonske princeze izranja i priređuje kratkotrajnu zanosnu ljubavnu čaroliju tek kada se za to skockaju svi uslovi.
Tiskom cvetu u čast priređuju se festivali u Kanjiži, Senti i Novom Bečeju, pa je sezona festivala cvetanja Tise otvorena u petak u predvečerje na kanjiškom Štrandu, u šta se uklopio i projekata prekogranične saradnje „Modern Folking“, koji Omladinsko kulturno udruženje „Vemsikal Srbija“ iz Kanjiže realizuje sa udruženjem „Domboš“ iz Malog Iđoša i Fondacijom katoličke omladine iz Segedina.
Predsendik OKU “Vemsikal” Srbija Laslo Vigi kaže da je cilj projekta “Modern Folking” jačanje multikulturalnih odnosa sa organizacijom omladinskih događaja u pograničnom regionu, a svirka kraj Tise, Miroslava Jovančića na violini i Arpada Bakoša na kobzi i fruli, uz prateće vieo sadržaje cvetanja reke, bio je jedanaesti “fono klub” u susret prirodnom fenomenu i letu.
Ukupno organizujemo 14 fono klubova u kanjiškoj opštini, manifestacija posvećenih prirodi koji su mešavina tradicionalne muzike svih nacionalnih zajednica koji žive u Vojvodini i modernog pristupa interpretacije tradicionalne muzike. Cilj je da se stvori takva sinergija dve moderne folk scene Mađarske i Srbije koja organizuje takva dešavanja izlaskom u susret publici, odnosno da se stvori takva saradnja kojom se pored organizovanja programa zabavnog tipa vidi kako omladina tretira tradicije i kako se o tradiciji stara. Usput, čekamo cvetanje Tise uvek početkom juna, ali po našem ukusu ovakvi programi se apsolutno uklapaju u prirodni ambijent i prostor reke Tise, doprinoseći spajanju tradicije i prirode i privlačenju publike u prirodu, kaže Vigi.
Umetnik Miroslav Jovančić iz Subotice ushićeno doživljava povezanost muzike i prirode, jer kako veli, fenomen cvetanja Tise ovdašnjim ljudima je dobro poznat, ali da možda i nije toliko poznata činjenica da je svake godine to povod za organizovanje pravog slavlja, koje obuhvata mnoge kulturne događaje.
Za nas je uzbudljiv nastup u formaciji u kojoj do sada nismo svirali. Osećamo neku vrstu vezanosti za Kanjižu i prirodne lepote Tise i u tom smeru oblikujemo muziku koju improvizujemo i izvodimo prvi put. Fenomen cvetanja reke Tise uvek inspiriše, jer je susret sa prirodom uvek uzbudljiv, ističe Jovančić.
I Arpad Bakoš smatra da je uvek važno tražiti nove puteve i mogućnosti u muzici.
Može se reći da svako od nas i individualno radi na tome da nađe nova muzička rešenja i forme u kojima su pored tradicionalnog načina izvođenja prisutni i zvuci savremene improvizacije. Voleli bismo da ova muzika ne bude prosto reprodukovana, već da bude živa, da bude muzika koja se ponovo rađa kao užarena sila, utisak je Arpada Baokoša.
Prirodni fenomen cvetanja Tise, koji kulminira rojenjem i kratkotrajnom ljubavnom čarolijom prastarog insekata latinskog naziva Palingenia longicauda.
Larve Tiskog cveta se pritajeno razvijaju tri godine u glinovitim staništima rečnih obala i čeka svoj trenutak, da uvek iznova obraduju žitelje Potisja i one koji dolaze da dožive lepe trenutke na reci Tisi.
Biolog Jožef Gergelj iz Sente i dobri poznavaoci prilika na Tisi, kažu da treba biti strpljiv i čekati. Potsećaju da cvetanje Tise najranije se dešavalo preklane već prvih dana juna, a najkasnije 26-27. juna, kada je vodostaj reke 2007. godine bio izuzetno visok, a voda hladna. Za izlazak Tisinog cevta iz glinovitih staništa potrebno je da voda dostigne bar 20 stepeni Celzijusa, a ovih dana još ne doseže toplinu pogodnu za cvetanje. Pojava insekata lepršavih krila i kratke ljubavne igre na površini reke dragocen je indikator biodiverziteta reke Tise, a turistički poslenici Potisja oblikuju ga u brend i pravi mamac za one koji znaju da cene užitke u prirodi.
M. Mitrović