Inđijska Opština preuzima kuću Vojnović, uskoro rekonstrukcija
INĐIJA: Jedna od najpoznatijih i najlepših kuća u Inđiji, Kuća Vojnović, stecište umetnika već skoro pola veka, trebalo bi i pred zakonom da pređe u svojinu inđijske opštine, saopšteno je na sajtu ove lokalne samouprave.
Kulturni centar Inđija od 2006. godine kada je osnovan koristi prostor Kuće Vojnović gde se odvija i muzejsko-galerijska delatnost.
Dalje je pojašnjeno da će takav zahtev uputiti odbornici Skupštine Opštine Inđija Vladi Republike Srbije, koja je trenutno nadležna za Kuću Vojnović, kao spomenik od kulturnog značaja.
„Zadužbina Đorđa Vojnovića, koju je on, zajedno sa još 6.000 knjiga i umetničkim predmetima, ostavio svim Inđinčanima, odlukom lokalnog parlamenta dodeljena je ustanovi Kulturni centar, koja je preuzela brigu o legatima. Odbornici su uputili zahtev državi, koja u ovom trenutku ima pravo javne svojine nad Kućom Vojnović, a povod za takvu inicijativu su planovi za nova ulaganja u ovaj jedinstven kulturni objekat”, pojašnjeno je na sajtu.
Predsednik opštine Inđija Vladimir Gak je ranije rekao da Opština Inđija koristi prostor Kuće Vojnović više decenija ali da imovinsko-pravni status nije bio rešen do kraja. Prema njegovim rečima rešavanjem tog problema bi bili u mogućnosti da konkurišu kod Ministarstva kulture za rekonstrukciju Kuće Vojnović. Kako je ranije pojasnio, u planu je i uređenje platoa ispred kuće, kao i tavana koji se prostire preko čitavog objekta.
– Očekujemo ovih dana da ćemo dobiti pozitivan odgovor Ministarstva za rekostrukciju Kulturnog centra Inđija. Odnosno, kompletna zamena unutrašnjeg dela, stolica, dodatnih tehničkih stvari koja su neophodna i za prikazivanje filmova i predstave i sve ostalo. Novac će biti korišćen i za uređenje fasade na kojoj se nije radilo od 2006. godine – kazao je Gak.
Kuća Vojnovića, izgrađena oko 1873. godine, jedan je od malobrojnih sačuvanih primera građanske arhitekture s kraja 19. veka. Zbog svojih arhitektonskih i kulturoloških vrednosti, od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture proglašena je spomenikom kulture treće kategorije. Svojim autentičnim spoljnim izgledom, kao i originalnim enterijerom, svedoči o načinu gradnje i uređenja stambenog prostora u pomenutom periodu prošlosti.
S. Aničić Ilić