Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hrana i seoski turizam na vojvođanski način

27.06.2016. 21:10 13:33
Piše:

Regionalna razvojna agencija Bačka dodelila je juče u Istorijskom arhivu Vojvodine 33 sertifikata i ugovora o dodeli prava na korišćenje oznake Regionalnog brenda Bačke.

Ovakvi projekti već postoje u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj, a dodelom sertfikata završena je prva faza projekta “Regionalni brend Bačke” i Sajam ruralnog turizma i privrede, dok druga faza podrazumeva izradu portala na kojima će se naći svi brendovi Bačke.

Na dodeli sertifikata dobijene su i grafičke ideje projekta, koje će nosioci brenda moći da stave na svoju ambalažu.

- Na portalu, čija nam izrada predstoji, naći će se osim informacija i mogućnost poruybine ili rezervacije smeštaja - kaže koordinatorka projekta Ivana Pajić i dodaje da je ovo odlična prilika za razvoj seoskih područja. Prema njenim rečima, Opštine Beočin, Bečej, Srbobran, ali i Udruženja žena iz Sombora su pretežno dobitnici brenda, ali ih ima i iz drugih opština. Sertifikati su dodeljeni preko konkursa, a ceo projekat finansira Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije. Regionalnu razvojnu agenciju Bačka osnovalo je 14 opština.

- Regionalno označavanje nije u sukobu sa sertifikatima o geografskom poreklu, niti kvalitetu, njegova prednost je što je procedura kod dobijanja brža i besplatna, ali pođednako znači - kaže Pajić.

Direktor Regionalne razvojne agencije Bačka Nemanja Starović kaže da je ovo odlična prilika za mala i srednja preduzeća i za njihovu promociju.

-Imamo niz programa za ruralni razvoj, ali i programe za prekograničnu saradnju- kaže Starović. - Ovo je prema Vladi Republike Srbije Godina preduzetništva i sama vlada je organizovala razne akcije podrške preduzećima koja su okrenuta izvozu.

Miroslav Medulić Čika kaže da su sa brendom turijska kobasica ušli čak i u Ginisovu knjigu rekorda, a da su oni “najbolje iz Vojvodine”.

-Upravo mi smo potencijal Srbije, mala i srednja preduzeća i na sledećoj kobasicijadi ćemo napraviti pravi logo od kobasica- kaže Medulić poznatiji kao Čika.

Svilene bombone sa tradicijom dužom od sto godina takođe su označene kao brend iz Bačke, a Mirjana Milivojev iz Čuruga se može pohvaliti najboljim bombonama koje sada predstavljaju i brend za sebe.

- Put do brenda je bio dugačak,cela porodica učestvuje u pravljenju bombona, a trudimo se već generacijama da opstanemo i održimo tradiciju - kaže Mirjana Milivojev i dodaje da njihove bombone jede cela Srbija.

Udruženje žena “Duga ” iz Koluta kod Sombora takođe je nagrađeno sertifikatom. Milica Zorić iz Udruženja kaže da su oni najpoznatiji po zimnici, tačnije ajvaru.

- Iako postojimo samo sedam godina, trudimo se da u našim proizvodima prenosimo tradiciju naših mama,a brend je veoma bitan i radujemo se što, gde god da se pojavimo, imamo kupce - kaže Zorić i dodaje da je njihovo Udruženje poznato i po štrudlama, krofnama, a najviše uštipcima.

Da brend ne čine samo stari zanati i namirnice zaštićene geografskim poreklom pokazuje i Biljana Krstonošić koja je sa mužem pre godinu dana otvorila smeštajni objekat “Club 4 rooms” u koji najviše dolaze stranci.

- Najčešće nas posećuju Rusi, i to zbog mira, tišine, ali i sportskog turizma - kaže Krstonošić.

Maša Stakić

Dobitnici

Sertifikate su juče dobili Vinum doo iz Novog Sada, szr “Minjon” Marije Balog iz Žablja, Udruženje pronalazača i inovatora iz Čelareva, Udruženje žena “Izvor” iz Silbaša, Ivan Stojković iz Banoštora za proizvodnju vina, Milan Kurilić iz Bačke Palanke za seosko turističko domaćinstvo, “Gaston vajn” iz Bačke Palanke za proizvodnju vina i rakije, Goran Krstonošić iz Bečeja za restoran i smeštajni objekat, Lazar Petkov iz Gardinovaca ze preradu mleka, Udruženje građana “Duga” iz Koluta za pravljenje svih vrsta zimnice, “Forland” iz Loka za očuvanje ekološkog ambijenta, Pavle Tatić iz Turije za Salaš broj 138, Smiljana Stojanović iz Beočina, za proizvodnju od reciklirane gume, Mirjana Milivojev szr “Bombonica” iz Čuruga, Radomir Lazić “Karpe diem” iz Beočina za preradu meda, Jelena Marić iz Vrbasa za proizvodnju sireva i mleka, Neda Novakov iz Čerevića za seosko turističko domaćinstvo, Sabo Robert iz Loka za preradu meda, Ustanova Centar za privredno-tehnološki razvoj Vojvodine iz Banoštora, Ustanova Đorđe Predin iz Bečeja za sportske objekte, Ivana Savić iz Novog Sada za privatni smeštaj, Poljoprivredno gazdinstvo za preradu spelte Duška Jevtića iz Bečeja, Vinarija Botić iz Žablja, Agencija za usluge rezervacije “MLB Sportivo” iz Bečeja, Udruženje žena Opštine Bačka Palanka “Zlatne ruke”, Udruženje građana “Majkina radionica”, Poljoprivredno gazdinstvo Vladimir Kovač iz Bačkog Petrovca za proizvodlju meda, Udruženje Kobasicijada iz Turije, restoran “Šaran” iz Bečeja, privatni smeštaj “Božić” iz Bečeja, “Mulino trejd” doo pivnica iz Bačke Palanke i “Bernstajn” doo iz Novog Sada.



 

Piše:
Pošaljite komentar