Nije katastrofa: Rusanda jeste suva, ali povremeno treba da je tako
Ovo poručuje Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, nakon što su pojedini mediji objavili da je ovo jezero presušilo zbog nemara nadležnih.
Naime, povodom tekstova u medijima gde se piše o katastrofi u vezi sa isparavanjem vode iz jezera Rusanda u DZZPS kažu da se plitka slatinska jezera periodično isušuju kada se za to stvore uslovi, odnosno kada su suve i tople godine kao što je ova.
„Ciklusi plavljenja i isušivanja traju hiljadama godina i ne utiču na kvalitet vode niti mulja, a posebno ne na gubitak biodiverziteta jer je to prirodan proces. Ubacivanje slatke vode u jezero moglo bi trajno da naruši odnos minerala u vodi i mulju, što bi uticalo i na rad Specijalne bolnice za rehabilitaciju "Rusanda"“, kažu u DZPPS.
Dodaju da je tačno da Park prirode "Rusanda" naseljava više od 200 vrsta ptica i da su trenutno mnoge od njih morale da se odsele zbog nedostatka vode, no to je prirodan proces i dugoročno neće uticati na njihov opstanak
„Bilo kakvi veliki zahvati u zaštićenom području moraju biti razmatrani i odobreni od strane Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode“, kažu u DZPPS.
Novosti su objavile da su „zbog ove prave ekološke katastrofe ugroženi stanovnici sela, voćnjaci i vinogradi, oko 200 vrsta ptica koje nastanjuju okolinu, od kojih su neke zaštićene. Dodaju da posebna opasnost preti peloidu, lekovitom blatu koje se nalazi u jezeru. Njega Specijalna bolnica i banja "Rusanda" puna dva i po veka koristi u lečenju pacijenata.
„Sada kada je jezero presušilo, peloid ne može da se vadi, a sunce koje nemilosrdno prži umanjuje njegovu količinu i kvalitet. Uz to, slana prašina truje žitelje Melenaca“, pišu Novosti.
S. Popović