DVA PUTA SEDMIČNO PIJACA U BAČKOJ PALANCI POSTAJE CENTAR SVIH DEŠAVANJA Mušterije vole provereno i domaće
BAČKA PALANKA: Sreda i subota u Bačkoj Palanci su već decenijama rezervisani za posetu meštana lokalnoj pijaci koja se nalazi u samom središtu varošice.
Tada se može pazariti bukvalno sve, „od igle do lokomotive“, jer pored voća i povrća, mogu se naći i meso i mlečni proizvodi, a u samoj pijaci postoji i odvojeni deo gde je prodaju kućna hemija, slatkiši, alati...
Mešovita pijaca u Bačkoj Palanci je u nadležnosti lokalnog JKP „Komunalprojekt“ i zapravo se sastoji iz tri celine: robne, koja obuhvata oko 1.400 kvadratnih metara, zelene na 1.300 i mlečne na sto kvadrata, te ukupna površina pokrivena tezgama iznosi 2.800 kvadrata. Sam prostor na pijaci podeljen je na prodajna mesta koja mogu biti stalna, poput građevinskih i montažnih objekata, te pokretna kao što su tezge i boksovi. Zelena pijaca je pre nekoliko godina obnovljena u potpunosti, čime su bili zadovoljni i trgovci i kupci. Pijaca je na istoj lokaciji nešto više od pet decenija, ali mesto je imalo pijacu i pre dva veka. Iako se mnogo toga promenilo od tada, ono što ostaje isto jeste da pijaca služi i da se sem robe, razmeni pokoja reč o svim lokalnim i svetskim temama.
Na neki način, pijaca dva puta sedmično postaje i centar društvenih zbivanja. Stariji sugrađani posebno vole da se prošetaju i usput sretnu dobra poznata lica sa kojima mogu proćaskati o starim poznanicima i novim problemima. Nekada to potraje, pa se diskusije presele u neki od obližnjih ugostiteljskih objekata uz kafu i rakiju. Vole i mlađi Bačkopalančani da navrate na pijacu, posebno subotom, kada mogu da kupe izvrsan sir ili povrće od omiljene bake sa sela. Poljoprivrednici dolaze iz okolnih sela, kako bi izložili namirnice sa svojih gazdinstava, a kupci upravo i traže prave domaće proizvode. Nakupci dolaze tokom čitave sedmice na pijacu, nudeći povrće i voće ljudima koji svrate pre ili posle posla.
Po gužvi na palanačkoj pijaci vidi se da se ovde ipak dosta i pazari, a ne samo razgleda i opipava kakav je kasni paradajz ili sveže šljive. Da kupaca ima i na mlečnom delu pijace, potvrdila nam je i sagovornica iz Čelareva, koja prodaje mlečne proizvode već godinama. Nije imala puno vremena za razgovor, jer kupci čekaju u redu za mladi ili pak dimljeni sir, kao i za pravi domaći kajmak. Samo par koraka dalje, u zelenom delu, subotnjim pazarom su bili zadovoljni i bračni par Parkanji iz Gložana, koji takođe već godinama imaju svoju tezgu na ovoj pijaci gde prodaju povrće koje sami proizvode, ali i koje i oni jedu u svome domaćinstvu. Kako su kazali, njihove mušterije su uglavnom dugogodišnje, i to su stariji ljudi koji dolaze da kupe proverene i kvalitetne proizvode. Ima i mlađih, i to su uglavnom ćerke koje, sledeći mamino iskustvo, radije na pijaci kupuju domaći luk, šargarepu i papriku, nego one koji se prodaju u marketima. Ovaj ljubazni i nasmejani par dodaje da se pored prodaje povrća koje sami uzgajaju, bave i ratarstvom. To ipak nije dovoljno za život četiri generacije ove porodice koje žive zajedno, pa dva puta nedeljno posete Bačku Palanku i popune kućni buyet, ali i obraduju mušterije.
Nema mnogo vremena za priču, kupci stalno dolaze, gospođa pazari bundevu za 150 dinara, koju će, kako je rekla, iskoristiti za pitu, njena prijateljica je kupila glavicu kupusa po ceni od 80 dinara za kg, šargarepe za 150 i par slatkih i ljutih paprika za 150 i 250 dinara po kilogramu, što je, dodala je radosno, i jeftino za mnoštvo vitamina koji će biti u svežoj salati od ovih sastojaka.
I dalje se prodaju crvene paprike, po ceni od 150 dinara, luk i krompir za 100 dinara po kilogramu, što je bila cena i tikvica. Od voća, najbolje idu jabuke i grožđe. Povremeno se valja zasladiti i uz domaće kolače ili pravi domaći džem i sok, što dobro znaju Bačkopalančani i rado kupuju na lokalnoj pijaci.
Tijana Pačić