Džudo klub Cement iz Beočin slavi 40 godina postojanja
BEOČIN: Trener džudo kluba „Cement” iz Beočina Andrija Mumović kaže da je njihov klub za 40 godina, koliko traje, pobrojao hiljade medalja i pehara, ali još više dece izveo na pravi put kroz sport.
Klub je osnovan 10. septembra 1978. godine, te se na jesen očekuje velika proslava.
„Imamo u planu da napravimo monografiju kluba i istaknemo naše najbolje takmičare, a među njima je svakako predsednik opštine Mitar Milinković, koji je najuspešniji takmičar u istoriji kluba, učesnik dve Olimpijade, deset puta državni prvak, osvajač dve evropske medalje, dok je u ženskoj konkurenciji najuspešnija Tamara Šešević, petostruka prvakinja države, osvajač mediteranske i evropske medalje“, ističe Mumović.
Bez premca, džudo je najpopularniji sport u ovoj opštini. Klub sada broji oko 200 članova, a prva ekipa se takmiči u Prvoj ligi i sprema za ulazak u Super ligu, u kojoj su bili 20 godina, do 2013. godine. Klub ima četiri trenera, a otvorena je i nova sekcija u Suseku prošle godine, u kojoj je odziv dece bio neočekivano veliki.
Čak 80-oro dece se upisalo u klub, što je na 800 stanovnika koliko broji celo selo, zavidna cifra. Treniraju u dve grupe, do četvrtog osnovne i od četvrtog do osmog razreda. Trenira ih Kristina Živanović, koja je završila DIF i ponikla iz domaćeg kluba. Deca iz Suseka uskoro polažu za žuti pojas i počinju sa takmičenjima, a do sada su osim učenja osnova, popravljali i motoriku, što je i preporuka UNICEF-a.
„To je svakako naša preporuka, ali i UNICEF-a, ka odete na njihov sajt možete pročitati da je džudo najpoželjniji sport od četvrte godine pa do 21, kako za dečake, tako i devojčice, jer se razvijaju sve grupe mišića“, ističe Mumović i dodaje da se tokom treninga prave aciklični pokreti, jer u toku borbe se ne zna na koji način će se raditi odbrana i stvoriti pozicija za napad.
On napominje da se prave nagli pokreti u stranu, što je važno da se kičma formira pravo, pogotovo u dečijem uzrastu kada deca ne sede pravilno, pa dolazi do skolioze, te se na treninzima ispravlja i držanje.
„Kroz naš klub je prošlo oko 4000 dece, a najbolje se vidi ko je član našeg kluba kad odemo na Dunav na pesak, gde se tačno vidi po muskulaturi, držanju i telu tokom igranja odbojke, ko trenira džudo“, ističe Mumović.
Lokalna samouprava pomaže sva sportska udruženja, a naročito najpopularniji sport opštine. Predsednik Opštine Beočin Mitar Milinković kaže da za sport ide šest odsto opštinskog budžeta, a da se uvek nađu i dodatna sredstva od sponzora. Problem nastaje kod reprezentativnog programa, jer „Cement” godišnje ima od pet do sedam reprezentativaca u različitim kategorijama.
„Opština nam plaća redovne delatnosti, trenere, ali međunarodni program nije rešen, jer u malim sportovima država ne plaća troškove reprezentativcima“, kaže Mumović i dodaje da su prošle godine imali pet starijih pionira koji su išli na prvenstvo Balkana, tri kadeta i dva juniora, za koje su Klub i Opština platili sve troškove.
M. Stakić
Projekat „Javni interes u Beočinu” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine Beočin, koja sufinansira projekat.