Drvo i torta prijateljstva
SOMBOR: Predstavnici Sombora gostovali su u vikendu za nama u bratskom gradu Baji tokom tradicionalnog festivala kuvanja ribljeg paprikaša, koji okuplja nekoliko hiljada ljudi iz više zemalja
i koji je svojevremeno poslužio kao uzor i ovdašnjem okupljanju ljubitelja alaskog specijaliteta, zakaznom za predstojeći vikend. Delegaciju Sombora su pored varoških čelnika, činili i mladići i devojke iz Gradskog kulturno-umetničkog društva „Ravangrad“.
Sombor ovom prilikom nije bio običan, već počasni gost festivala, pošto je iskorišćena prilika da se simbolično i svečarski obeleži i pedesetogodišnjica bratskih odnosa dva grada, o čemu je sporazum potpisan sada već dalekog 14. decembra 1966. godine.
- Prekogranična saradnja je posebno važna u održavanju i jačanju evropskih i hrišćanskih vrednosti. Svakodnevno se suočavamao sa bajskim uspesima, razvojem, raduju nas reči priznanja koje dobijamo od gostiju koji se redovno vraćaju u naš grad - kazao je na svečanom prijemu u Gradskoj kući u Baji gradonačelnik Robert Ferčak. Goste na prijemu je pozdravila i gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, koja je kazala da joj je drago da je imala priliku da bolje upozna Baju. Gradonačelnica je dodala da od Baje može dosta da se nauči o razvoju infrastrukture i pozvala je građane Baje da posete Sombor.
U okviru obeležavanja godišnjice bratimljenja gradonačelnici Sombora i Baje, Dušanka Golubović i Robert Ferčak zajedno su zasadili drvo prijateljstva, a u čast jubileja napravljena je i trospratna torta sa prigodnim motivima, koju je za svečanost pripremio i poklonio bajski poslastičar Kristijan Vereš.
U subotu je u Palati bačke kulture u Baji otvorena i izložba „Sombor očima žene”, na kojoj su prikazane fotografije Flore Alfeldi Kešmarki, rođene 1882. godine u Somboru.
- Sombor i Baja su sporazum o bratimljenju potpisali pre pet decenija i u tom vremenu veze su postale čvršće zahvaljujući brojnim posetama i saradnji - kazao je državni sekretar i poslanik u mađarskom parlamentu Robert Žigo i podsetio na još jedan značajan datum. Naime, 18. maja 1905. godine, povodom otkrivanja spomenika u rodnom Somboru generalu Jožefu Švajdlu, pogubljenom zbog učešća u mađarskoj građanskoj revoluciji, priređena je izložba amaterskih fotografija na kojoj je Flora Alfeldi, kao jedina žena učesnik, osvojila treće mesto.
Početkom 20. veka redom su osnivana amaterska fotografska društva, građanske organizacije koje su osnaživale društvo, a njihove fotografije su postale dokumenti gradske istorije, prikazuju bačkog čoveka, raznolikost kulture i specifičnosti običaja, podsetio je Robert Žigo. Flora Alfeldi živela je svega trideset godina, ali je na fotografijama zabeležila predele Sombora, prosjake, paore, život građana, dece, život jednog grada i kraja.
M. Miljenović
Privrženik rodnom Somboru
Mada su se u sukobima 1848-1849. Srbi i Mađari našli na suprotnim stranama, Jožefu Švajdlu, inače rođenom Somborcu, u zaslugu se stavlja da je upravo zahvaljujući njegovom pritisku na, za Srbe zloglasnog, generala Percela, Sombor nije pretrpeo nikakva oštećenja niti je srpsko stanovništvo bilo podvrgnuto represalijama. Sam Švajdl je podelio sudbinu vrha mađarskih pobunjenika i pogubljen je u Aradu, a jedina milost carskog dvora u Beču mu je ukazana time što nije obešen, već, dostojnije vojnika, streljan.