Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Druganje poljupcem kroz venac

10.05.2016. 19:38 13:33
Piše:

KOVIN: Dvorište OŠ „Desanka Maksimović” u Kovinu 9. maja šarenilo se od raznih cvetnih kreacija koje samo deca mogu da osmisle. Naime, i ove godine, sedam dana nakon Uskrsa,

na praznik u narodu poznat kao Pobusani ponedeljak, prikazan je jedan od starih banatskih običaja - Druganje.

Kako je „Dnevniku” javila Snežana Lomigora, svaki učenik nosio je ofarbano jaje i venčić od cveća, tražeći novog druga ili drugaricu. Nakon poljupca kroz venac, razmenjena su ofarbana jaja i druženje je nastavljeno na simboličan način, uz kucanje jajima.

Učenici ove kovinske osnovne škole pokazali su da neguju tradiciju i da jedan od najvećih hrišanskih praznika obiluje mnogim lepim i zanimljivim običajima koji pričinjavaju veliku radost samo ukoliko ostaju u neizbrisivom sećanju.

LJ. M.

Piše:
Pošaljite komentar