Dobre komšije zajedno rade
RABE: Tradiconalni susret na tromeđi kod mesta Rabe u novokneževačkoj opštini, Kibekhaza (Mađarska) i Bebaveke (Rumunija) gde se spajaju granice Srbije, Mađarske i Rumunije,
uz svečanost i otvaranje granice kod graničnog kamena „Tripleks konfinium” upriličen je u subotu u prisustvu zvaničnika i žitelja pograničnih mesta. Privremeni prelaz Kibekhaza-Bebaveke-Rabe bio je otvoren dva dana, a susreti na tromeđi održavaju se poslednjeg vikenda u maju u okviru regionalne saradnje Dunav-Kriš-Moriš-Tisa (DKMT).
Na tromeđi je nakon prigodne svečanosti, obraćanja zvaničnika i intoniranja himne EU, Betovenove „Ode radosti“, u izvedbi orkestra „Pro Amičiti“ iz Temišvara, održan tradicionalni kros učenika kroz teritoriju tri države. U biciklističkoj turi od oko stotinu kilometara, od Kanjiže do pograničnih mesta u Rumuniji i Mađarskoj i natrag, učestvovali su članovi Društva ljubitelja prirode Kanjiže i biciklisti iz severnog Potisja, Bačke i Banata.
U rumunskoj varošici Veliki Semikluš (Sanikolau Mare), održano je zasedanje Skupštine regionalne saradnje Evroregije DKMT, na kojoj je jednogodišnje predsedavanje rumunska Županija Timiš predala mađarskoj Županiji Čongrad. Svečanosti na tromeđi prisustvovali su pokrajinski sekretari za međuregionalnu saradnju Branislav Bugarski i pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice Mihalj Njilaš. Bugarski je podsetio da je mnogo toga urađeno, jer su otvorena tri granična prelaza sa Rumunijom, spremljen je strateški projekat za izmuljivanje Begeja, realizovan projekat „Preko Tise“ i stvorena zajednička ponuda nautičkog turizma na Dunavu i Tisi.
- Hoćemo time da unapredimo društveno ekonomski razvoj na ovom prostoru sa obe strane granice. Voleo bih kada bi ova tromeđa bila stalni otvoreni granični prelaz, jer bi to olakšalo stanovnicima pograničnih mesta da budu mobilni, a uveren sam da će u budućnosti to biti ostvareno – rekao je Bugarski, naglasivši da nema ništa bolje nego kada u komšijama imate saradnike i prijatelje, kada sa njima radite i gradite, što je upravo slučaj u Evroregiji DKMT.
Po rečima predsednika Saveta Županije Timiš Titu Božina, građani pograničnih regija imaju korist od projekata realizovanih u okviru Evroregije DKMT, međutim, ukazao je da još uvek ne može da se kreće iz jedne u drugu državu bez granica i poteškoća. Božin je napomenuo da ograda koja je postavljena zbog migrantske krize nema veze sa ova tri naroda i neće ništa promeniti između država.
Predsednik Generalnie skupštine Županije Čongrad Bela Kakaš naglašava da saradnja u okviru DKMT simbolizuje saradnju ljudi sa sve tri strane granice, što je poseban izazov i obaveza.- Nadam se da ćemo i ubuduće dobro sarađivati i pametno iskoristiti 300 miliona evra koji su nam na raspolaganju. A nastavićemo da gradimo prijateljstvo i saradnju – istakao je Kakaš.
Na zasedanju Skupštine Evroregije DKMT Vojvodinu je predstavljao pokrajinski sekretar Mihalj Njilaš, naglasivši pozitivna iskustva Pokrajinske vlade sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Srbije. Jedna od aktivnosti je bila i da 60 pripadnika pogranične policije uči mađarski jezik, dok je učenje rumunskog jezika na osnovnom nivou predloženo u strateškom projektu revitalizacije kanala Begej.
M. Mitrović
Oživljavanje pruge
Priređena je i prezentacija projekata planiranih za programski period do 2020. godine u pograničnim područjima Mađarske i Rumunije, Mađarske i Srbije i Rumunije i Srbije. Rečeno je da će saradnja biti nastavljena projektom čiji je cilj socijalna i zdravstvena inovacija, a između ostalih projekata najavljen je i nastavak revitalizacije železničke pruge Segedin-Subotica-Bačalmaš-Baja, koja je u dva IPA projekta već pripremljena. U okviru ovog projekta treba da se izgradi plan za pribavljanje dozvola za prugu Subotica-Bačalmaš-Baja, a ukupna vrendost ova tri projekta je oko 8,8 miliona evra.