"Dnevnik" u stogodišnjem selu - Rusko Selo
Malo je sela u Vojvodini koja nas do te mere oduševe da pomislimo kako je ono što vidimo zapravo nestvarno. I nemoguće. Ma, garant su razglasili da dolazimo, pa je sve utegnuto, namincano i jednostavno - savršeno. A tek što je gre’ota odande otići...
Takav je slučaj sa Ruskim Selom, mada ruku na srce, ne može se za to mesto baš ni reći da je selo, kad po veličini i uređenju više podseća na varošicu u kojoj, doduše, prespava nešto više od 2.000 duša.
- Mi smo selo koje je zaokružilo priču za dobro funkcionisanje, imamo dve zemljoradničke zadruge, osnovnu školu, dve crkve, brojne ugostiteljske objekte, bankomat, poštu, apoteke, ambulantu - nabraja predsednik Saveta Mesne zajednice Rusko Selo Dušan Marjanović, a onda i navodi neka od 16 udruženja koja postoje u njegovom mestu. - Može se reći da smo malo homogeno selo, imamo sve, pa ni ne moramo da idemo u Kikindu. Ispada da previše hvalim svoje selo, ali i sami vidite kako sve izgleda...
„Snajkić” Dragica Cvijanović za sebe kaže da je došljak, jer je pred sam početak ratova devedesetih došla kod brata od tetke u Rusko Selo, tu se udala i ostala. Sad, kad se saberu sve njene „pređene” godine, duže živi na severu Banata, nego u svom rodnom selu u blizini bosanskog Ključa.
- Mnogo teško pitanje, šta bih promenila da sam na mestu predsednika Mesne zajednice... Ne znam, ne bih ništa, narod je divan, samo da radimo i idemo napred - uzvikuje Dragica, tvrdeći da Rusko Selo, otkad ga i poznaje, samo u tom pravcu i ide, pa se tako u protekle tri decenije mnogo promenilo, napredovalo i osavremenilo. - Ja lično idem retko u Kikindu, možda triput mesečno, što bih češće kad ovde imam sve što mi treba!
Verovali ili ne, ali najveći utisak nam je ostavio centar u kom je nemoguće naći ni listić s drveta gde mu nije mesto, a kamoli neko smeće, a naročito što je pijaca bila samo koji sat pre našeg dolaska! Pa, u drugim selima tragovi pijačnog dana traju i danima, ali ne i u Ruskom Selu. I, kako da ne posumnjamo da je sve „namešteno” za nas - goste iz Novog Sada?!
- Ideja nam je da iza pijace podignemo halu za zatvorenu pijacu, ali smo naišli na milion prepreka u vidu dokumentacije, dozvola i baš je komplikovano, ali ćemo dati sve od sebe da to realizujemo - uverava nas Marjanović.
- Ove godine očekujemo znatna ulaganja u selu, sve nas je odjednom stiglo, poslednjih desetak godina su nas dočekala ozbiljna ulaganja. Preko leta imamo plan da zamenimo krov na Domu kulture, a to je velika investicija koja iziskuje 11-12 miliona dinara. Pored toga, čeka nas i ulaganje u moderan park, što smo počeli 2018. godine. Na tom prostoru od dva i po hektara je nekad bio engleski park, a mi sad planiramo da tu napravimo i dečje igralište, postavimo fitnes sprave, trim staze... Nadamo se i daljem asfaltiranju ulica u novom delu sela, a uspeli smo i da preko Pokrajine dobijemo pet miliona dinara za sanaciju prostorija Fudbalskog kluba „Crvena zvezda”, koji je prošle godine obeležio stogodišnjicu i ispisao istoriju seoskog fudbala jer smo se plasirali u viši rang bez ijedne izgubljene utakmice.
Osim fudbala, deca i mladi u Ruskom Selu imaju priliku da treniraju i stoni tenis, košarku i odbojku, a u planu je i osnivanje klubova borilačkih veština. A ako se uzme u obzir i to da su 2015. proširili fiskulturnu salu, napravili nove tribine i grejanje, sad i te kako imaju dovoljno prostora i kapaciteta za dodatnu rekreaciju i nove sportove.
Rusko Selo je jedno od retkih mesta u Vojvodini koje, između svega ostalog što ima, može da se pohvali i nesvakidašnjim bogatim kompleksom koje pripada Mađarskom kulturnom centru „Torontal”. Naime, reč je o Udruženju građana koje je osnovano 2004. godine u kućerku koje je dobilo prefiks „etno”, a onda je počelo da se razvija i širi, tako da danas ima i salu za 30 osoba, radionice starih zanata, suvenirnicu, kuhinju i mokri čvor, ukrasno jezero na kom se može pecati šaran, trpezariju na otvorenom, a trenutno završavaju i objekat koji će imati šest soba i predstavljati hotel B kategorije.
- Ni u okruženju niko nema ovako nešto, a pogotovo da je u vlasništvu jednog udruženja - ponosan je predsednik Šandor Talpai na sav višegodišnji trud koji nas je okružio. - U toku godine imamo nekoliko manjih i većih događanja, recimo etno kamp starih zanata za decu do 15 godina, pa festival gulaša, onda i festival gomboca, tu je i međunarodni festival folklora i horova, a imamo i nekoliko događaja povodom nacionalnog praznika Mađara.
- Mi smo selo koje nažalost nema neke velike istorijske znamenitosti, sve su iz nekih razloga porušene, ali imamo prelepu pravoslavnu crkvu Uspenija Presvete Bogorodice gde postoji i grobnica porodice Čarnojević koja je pod zaštitom spomenika kulture. Cela porta i crkva su zaista prelepi, a samo zdanje je zidano 1935. godine po uzoru na hram sa Oplenca. U selu je predivan i ugostiteljski kompleks koji je napravio jedan pridošlica iz Engleske, koji je tamo prodao svoje imanje, a ovde kupio parcelu na kojoj je bila divlja deponija, izvadio je hiljadu kamiona smeća, rupu pretvorio u jezero, napravio kuću, restoran, salu i sad zida motel - priča nam domaćin, predano pokazujući svaki pedalj svog sela.
Pa, nije ni čudno što je sve teže naći kuće na prodaju u Ruskom Selu, a i one koje su na tržištu dobrano drže cenu, te i nisu za svačiji yep. Ali, budući da prilika za rad, zemljoradnju i pokretanje biznisa ima kol’ko vam srce ište, onda nastanjivanje u ovom delu Banata i nije nemoguća misija.
Lea Radlovački