Devet Mitrovčanki završilo obuku za pustovanje
SREMSKA MITROVICA: U cilju očuvanja nasleđa u službi lokalnog razvoja, Grad Sremska Mitrovica sklopio je partnerstvo sa organizacijom „Etno mreža” na realizaciji projekta „Profesionalizacija žena i mladih kao proizvođača rukotvorina”.
Kako je objasnio za naš list Petar Samaryić, direktor gradske Agencije za ruralni razvoj, projekat se realizuje u okviru Inicijative za upošljavanje 1.000 žena u ruralnim područjima i ima podršku Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Srbije, NALED i RAS-a.
- Devet Mitrovčanki, u okviru ovog projekta, prošlo je specijalizovanu obuku u jednoj od tradicionalnih tehnika – pustovanje. Pustovanje predstavlja najstariju tradicionalnu tehniku ručnog valjanja vune koja podrazumeva višesatno trljanje vune toplom vodom i sapunom. Rezultat su vunene torbe, podmetači, loptice, sedalice i ostali proizvodi koji su nazvani „Zlatno runo Sirmijuma” - objasnio je Samaryić dodajući da će polaznice proći i obuke na temu dizajna i pakovanja za lokalni brend, obuke na temu unapređenja promocije, prezentacije proizvoda i uređenja izložbenog prostora.
Jedan deo radionice odnosi se na promociju lokalnih rukotvorina kao poklona za protokol gradonačelnika i suvenira za galeriju Carske palate „Sirmijuma”. Ove Mitrovčanke su učestovale i na završnom događaju „Etno mreže” u Skupštini grada Beograda. Sertifikate ženama koje su prošle obuke uručili su resorni ministri Zorana Mihajlović i Branko Ružić.Domaćin obuke i radionica u Sremskoj Mitrovici bili su Ustanova za negovanje kultura „Srem” i Agencija za ruralni razvoj grada Sremska Mitrovica.
Brend „Zlatno runo Sirmijuma”, kako je najavio Samaryić, prvi put će se predstaviti krajem ovog meseca na Međunarodnom sajmu ruralnog stvaralaštva u Tarčevcima kod Modriče.
LJ. Malešević
Projekat „Akcenat na Sremsku Mitrovicu” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.