Dani grožđa u Banoštoru: Potekle prve kapi sremačkog nektara
NOVI SAD: Uz zvuke tamburaškog orkestra KUD-a “Brile” iz Beočina i defile učesnika berbe, počeli su banoštorski Dani grožđa u centru ovog fruškogorskog sela. Ubrzo je usledio prikaz tradicionalnog načina prerade grožđa, te su na radost posetilaca potekle i prve slatke kapi sremačkog nektara.
Banoštor obeležava 21. godinu Dana grožđa, a slavi tako što su naši Banoštorci složni, radni i vredni, istakao je predsednik Mesne zajednice Banoštor Radivoj Rakić.
Kako je dalje kazao, ove godine grožđe je ranije sazrelo, pa je berba došla ranije, vinari su u velikom poslu, dobra je slast, biće dobrog vina.
Duga je tradicija proizvodnje vina u Banoštoru, a samim tim i grožđa.
Tamo trenutno ima devet registrovanih vinarija, što znači da od 750 stanovnika, “po glavi” ima 1.000 litara vina.
Vinogradi se prostiru na oko 200 hektara sa tendencijom nove sadnje i novih hektara. Od sorti koje se u Banoštoru gaje, najrasprostranjeniji je italijanski rizling, zatim šardone, razne druge vrste belih pinoa, a od crnih sorti kaberne sovinjon i merlo.
Ove godine grožđe je, kažu, izuzetno slatko, a suša je pogodovala vinogradima, te su neke sorte već obrane (neoplanta i šardone). Rod je nešto manji usled izmrzavanja, za oko 20 odsto u odnosu na lane. Koja vinska sorta je favorit ove godine, još je rano reći. Čeka se sledeća berba, a za dvadesetak dana rezultat će biti poznat.
Vinski podrum “Prekogačić” u Beočinu datira iz 1890. godine, a vinograde smo nasledili od pradede, priča Petar Prekogačić (24), na kojeg je podrum registrovan otkako je postao punoletan. Kako dodaje, podrum su sredili, posao razradili.
U podrum trenutno može da stane oko 15 do 20 hiljada litara vina. Od belih sorti grožđa imamo “Italijanski rizling”, a od crnih “Probus”, “Vranac” i ove godine smo napravili malo “Bermeta”. Od rozea imamo “Hamburg”. Ovde smo izložili “Probus” i “Vranac” od crnih, a od belih “Italijanski rizling”. Cena litra u rinfuzi je 250 dinara, a u staklenim flašama 400, bez obzira na to koja je sorta u pitanju, priča ovaj vinar.
Pored vina, prodajemo i rakiju od dunje, kajsije i šljive. Nekoliko godina učestvovali smo na “Interfestu” u Novom Sadu, a u Banoštoru smo sigurno 10. put. Obično prodamo više grožđa, nego vina, zaključuje Prekogačić.
Posetioci imaju priliku da obiđu mini privredni sajam u okviru kojeg se predstavilo devet izlagača.
Rukotvorine i kulinarski specijaliteti osam udruženja žena daju manifestaciji posebnu draž.
Pokrovitelji manifestacije su opština Beočin i Savet MZ Banoštor.
Po rečima meštana, Banoštor je jedno od najbogatijih vinskih područja sa isto tako bogatom turističkom ponudom, te ovde važi izreka “Ko jednom dođe, tu i ostane!”.
B. Pavković