Dani doseljenika u Novoj Pazovi
NOVA PAZOVA: Žitelji Nove Pazove već decenijama čuvaju uspomenu na dolazak prvih kolonista u Srem, odmah po završetku Drugog svetskog rata.
Rast i razvoj naselja od napuštenog nemačkog sela do savremeno uređene varoši koja se posebno diči velikim brojem malih i srednjih preduzeća, ove godine bogatim programom „Dana doseljenika” predstavili su kulturni poslenici Nove Pazove, članovi Umetničkog udruženja Nova Pazova, KUD „Mladost”, OKUD „Sveti Sava” i AP „ Mr Mirko Tatalović Ćira”.
Po treći put je održana umetnička kolonija „I ja volim Novu Pazovu” na kojoj je radilo i družilo se 35 umetnika, a pored 10 članova novopazovačkog udruženja koje je i organizator kolonije učestvovalo je više umetnika iz Beograda, Stare Pazove, kao i pojedini slikari iz Zemuna, Vojke, Golubinaca, Rume, Resnika, Starih i Novih Banovaca. U dobroj stvaralačkoj atmosferi nastalo je četrdesetak radova koje su ljubitelji umetnosti mogli da vide na izložbi u galeriji Kulturno-poslovnog centra, zajedno sa radovima sa prethodne dve kolonije.
Ansambl AP „Mr Mirko Tatalović Ćira” koji je sa predstavom „Braćo i sestre” u režiji Aleksandera Baka osvojio prvu nagradu na 39.FETRI u Jaši Tomiću sugrađane je za praznik doseljavanja počastio još jednim izvođenjem ove predstave, dok su čuvari folklorne tradicije predaka tokom tri večeri podsetili na pesme i igre iz starog i novog zavičaja.
Omladinsko KUD „Sveti Sava” je sa prijateljima iz Batajnice i Vojke priredilo izvanredan koncert pevačkih grupa na kojem se orile pesme od sremačkih svatovaca, svadbarskih pesama iz Like, krajiških groktalica, ljubavnih pesama užičkog kraja, do potresalica sa Romanije i tužbalica sa Kosova. Folklorni ansambli predstavili su igre Srba sa svih prostora bivše Jugoslavije. Kulturno-umetničko društvo „Mladost” koje je prvi amaterski kolektiv nastao u Novoj Pazovi po naseljavanju kolonista, radost življenja u Sremu pokazao je nastupom dečjeg ansambla, dok je izvođački ansambl publiku prošetao starim zavičajem Ličana, Krajišnika, Dalmatinaca. Pridružili su se i pesnici Marko Maletić i Borislav Protić.
Nažalost, bogate programe kulturnih delatnika svih generacija u Novoj Pazovi nije ispratio niko od čelnika lokalne samouprave.
Vapaj za onim što se zaboravlja
Biblioteka „Petar Petrović Njegoš” je organizovala promociju prvog romana Borislava Kosanovića iz Kljajićeva „ Pod sjenkom bukove šume“ koji govori o stradanju srpskog življa u vreme NDH, upravo na prostorima iz kojih su kolonisti stigli u Novu Pazovu, ali i o ljubavi, prijateljstvu, odrastanju. Autor kaže da je roman pisao kao „vapaj za onim što se gubi i zaboravlja“, uglavnom po pripovedanju svog dede.
O romanesknom prvencu pesnika koji je u izdavačkoj kući Arte objavio zbirke „Kada se snovi ruše“ i „Šapat letnjih noći“ govorio je recenzent Predrag Jakšić, pesnik, dramaturg i reditelj iz Stare Pazove koji je istakao da je roman žanrovski kompleksan, da ima elemente istorijskog, ratnog ali je pre svega roman o odrastanju, i da ovakvih romana, fali našoj književnosti.
A. Mali