Čerević: Selo koje se (ponovo) budi
Predsednica Saveta Mesne zajednice Čerević Mara Petković kaže da njihovo selo ima 2.200 stanovnika, i da su ove godine imali mnogo ulaganja.
Budžet mesne zajednice prošle godine iznosio je 10 miliona, ove godine 12 miliona dinara, dok će iduće biti još pojačan. Prema njenim rečima, osim obnove Doma kulture i zgrade mesne zajednice, urađeni su i atarski putevi, ali i kanalizacija u naselju Bare, koje broji oko 80 domaćinstava.
- Put do tog naselja je privremeno urađen, a asfaltiranje je planirano na proleće. Uradili smo ove godine i deo trotoara u glavnoj ulici u Čereviću, Jovana Grčića Milenka – kaže Petković i dodaje da je rađeno i čišćenje potoka, uklanjanje deponija, kao i zemljani radovi, odnosno krčenje šiblja prema novom groblju Jaroš.
Mara kaže da je urađena i nadstrešnica na kapeli i da je bilo puno radova, ali smatra da ništa nije preskočila i podseća da su prošle godine stavljene i klime u kapelu, dok su predviđene i četiri koje će biti postavljene u Dom kulture.
- Godinama unazad smo imali problem, jer je vrlo malo novca bilo izdvojeno za mesne zajednice, a tako je bilo do pre dve godine. I ono što su nam stavljali u finansijski plan, kad dođe do rebalansa buyeta, bude nam skinuto, tako da se bukvalno ništa nije radilo, te se s godinama nakupilo - ističe Mara Petković.
Ona kaže da je i problem što građani sad očekuju da se ođednom uradi sve, mada na svakom sastanku ističu da je potrebno samo malo strpljenja, jer se svake godine radi deo po deo, i postavljaju prioriteti.
- Naša opština ima deset mesnih zajednica, te je nemoguće ođednom sve uraditi, niti u jednom selu, mora se rasporediti - kaže Mara.
„Moje selance”
Mara Petković je osim funkcije predsednice Saveta mesne zajednice i referent za naplatu u Komunalnom preduzeću u Beočinu, ali i predsednica Udruženja žena „Moje selance“, koje postoji čitavu deceniju i prema rečima predsednice, baš su aktivni.- Učestvujemo u svim manifestacijama opštine, ali i Pokrajini i gde god nas pozovu. Bili smo i u Šidu, Rumi, Irigu i predstavile se sa našim radovima, jer žene vezu baš kao što se to nekada rdilo, ali pravimo i sve starinske kolače: štrudle, kiflice, sve po tradicionalnoj recepturi - kaže Mara Petković i dodaje da Udruženje broji 35 članica. Žene ovog Udruženja su poznate i po štrikanim, ali i heklanim radovima u celoj Vojvodini.Ona ističe da imaju i svoje prostorije u kojima svake srede imaju sastanak kako bi planirale dalje aktivnosti, kao i učešće na manifestacijama.
Prema njenim rečima, ove godine je planirano saniranje klizišta u Čereviću, a rađeno je i klizište prema ciglani u Karađorevu, što su sve veliki radovi.
- Očekujem da će i iduće godine, kao i ove, sve što je planirano biti i urađeno - kaže predsednica Saveta mesne zajednice Čerević i dodaje da se svake godine uradi jedan deo atarskih puteva, što je plan i za narednu godinu, da se okreči gde treba, rade se trotoari, popunjavaju udarne rupe po sporednim ulicama u selu, ali i na glavnom putu.
Ona ističe da građani Čerevića predlažu projekte koji će biti rađeni u njihovom selu, i nije im se desilo, od prošle godine, da ono što su predložili nije podržano od Opštine, stavljeno u buyet, ali i urađeno.
Petković kaže da im je delom „osvežena“, odnosno zamenjena i rasveta, a predsednik Opštine Beočin Mitar Milinković je u razgovaru sa građanima ove godine najavio da će se do juna uraditi kompletna LED rasveta u Čereviću.
- Pošto su stare instalacije, stvarno imamo problema sa uličnim osvetljenjem, tako da će u novoj godini selo dobiti novi izgled - kaže Petković.
Osim toga, u narednoj godini, planirana je i obnova Zavičajnog muzeja u Čereviću, koji je ušao u projekat Evropske prestonice kulture 2021.
- Cela opština treba time da se diči, jer retko koje selo ima Zavičajni muzej u kojem se nalazi deo slika Milenka Šerbana, od čega je veći deo bio premešten, dok nije sanirana vlaga u muzeju - ističe Mara i dodaje da se u muzeju može videti i soba hora, muški hor Milenko koji postoji 135 godina i sve nagrade koji je hor dobio po raznim putovanjima po Rusiji, Grčkoj i drugim zemljama.
U muzeju se mogu videti, priča Petković, i arheološke iskopine, fosilni ostaci pronađeni po Fruškoj gori, od kosti mamuta, do raznog kamenja.
- U muzeju se nalazi i soba poznatih Čerevićana, soba Jovana Gričića Milenka koji je iz našeg sela, ali i eksponati Jovana Soldatovića - kaže Petković i dodaje da je najveći problem krov, koji jeste u fuknciji, ali mu je neophodna rekonstrukcija, za šta će biti izdvojen novac iz pokrajinskog buyeta.
Jedna od većih investicija u narednoj godini je i škola koja se nalazi u centru Čerevića, gde stanuju sada građani koji su iseljeni zbog klizišta.
- Plan je da se njima nađe drugi dom, škola koja je u lošem stanju sruši i tu izgradi trg sa fontanom i klupama okolo, jer je lokacija sam centar Čerevića - ističe Mara i dodaje da se i predsednik Opštine Beočin složio sa time. Plan je i da se u blizini pijace, gde obično izlažu žene svoje ručne radove, napravi i amfiteatar, jer ima prostora za to.
Ona smatra da je njihovo selo najlepše u opštini, da ima bogatu istoriju i da je dalo mnoštvo poznatih ljudi.
Maša Stakić